İNEGÖL’DE ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 84'Ü YERLEŞTİ

İNEGÖL’DE ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 84'Ü YERLEŞTİ

Liseye geçişte açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre İnegöl’de tercihte bulunan öğrencilerin yüzde 84'ü tercih yaptığı okula yerleşti. Sınavla öğrenci alan okullarda boş kontenjan kalmazken, yerleşemeyen 670 öğrenci yeniden tercih yapacak.

Liseye gitmek için hazırlanan öğrencilerin merakla beklediği LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlarına göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri ülke genelinde yüzde 100 doldu. Geçen yıl mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 19 bin 140 olan kontenjanı, bu yıl 24 bin 360'a çıkarıldı. Bununla birlikte okullardaki yüzde 74 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 24'lük artışla yüzde 98'e yükseldi. Öte yandan sınavsız yerleştirmenin birinci adımında öğrencilerin yüzde 91'i ilk üç tercihinden birine yerleşti. Bu öğrencilerden birinci tercihine yerleşenlerin oranı yüzde 52 oldu. Yani sınavsız yerleşen öğrencilerin yarısından fazlası birinci tercihine yerleşme imkanı buldu. Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 58'i, Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 52'si ve Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin de yüzde 41'i birinci tercihindeki bir okula yerleşti.

PROJE OKULLARINDA KONTENJAN DOLDU

Liseye geçişte yerleştirme sonuçlarında İnegöl’de yüzde 84'lük bir yerleştirme oranı gerçekleşti. Sınavla öğrenci alan Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi ile Şehit Fevzi Başaran Anadolu İmam Hatip Lisesinde 450 kontenjanın tamamı doldu. Öte yandan mahalli yerleştirmelere göre öğrenci alan okullarda da doluluk oranı yüzde 84'lerin üzerinde olurken, 670 öğrenci herhangi bir tercihe yerleşemedi. Yerleşemeyen veya tercih yapmayan birçok öğrenci özel okullara gideceği düşünülüyor.

NAKİL SÜRECİ BAŞLIYOR

Yerleştirmeye esas birinci nakil tercih başvuruları, 29 Temmuz-2 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçlar 5 Ağustos'ta açıklanacak. Başvuruları 5-8 Ağustos'ta gerçekleştirilecek ikinci nakil tercihlerinin sonuçları ise 10 Ağustos'ta belli olacak. Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak. Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos'ta yapılacak. Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül'de başlayacak.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER