İŞ GARANTİLİ KURSTA EĞİTİMLER SÜRÜYOR

İŞ GARANTİLİ KURSTA EĞİTİMLER SÜRÜYOR

İnegöl Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından kadın istihdamına yönelik olarak açılan kursiyerlerin İŞ-KUR müdürlüğü tarafından sigortalarının yapılarak günlük yevmiyelerinin ödendiği ve MÜSİAD İnegöl şubesinin malzeme desteği ile devam eden mobilya döşeme dikiş elemanı kursu tüm hızı ile devam ediyor.

Özellikle kadınların erkek işi olarak görülen birçok alanda olduğu gibi mobilya döşeme ve dikiş alanında da yer alarak, bu alanda da ihtiyaç duyulan işgücü açığının kapatılması için İnegöl Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından çalışmalar yapılıyor. Kadınların iş hayatında yer almalarını ülke ekonomisine ve İnegöl’ün işgücüne katkıda bulunmaları amaç edinilen bu kurs, kadınların iş hayatına girmeleri anlamında önem arz ediyor.

Mobilya döşeme ve dikiş alanın da ustalık belli bir süreye yayılan ve sektör temsilcilerinin kabulü ile olacak bir süreç. Mobilya döşeme ve dikiş alanında usta ve kalifiye eleman olanların aylık yaklaşık olarak 5 ila 10 bin TL arasında ücret aldıkları göz önüne alındığında, bu kursu bitirenlerin de bu yola girebilmeleri ve bu maaşlara ulaşabilmelerinin önü açılacak, kursu bitiren bayan kursiyerler asgari ücretin üstünde ücretlerle iş başı yapacaklar ve kursu bitirdikten sonrada İnegöl’deki çeşitli mobilya firmalarında istihdam edilecekler.

Kadınların meslek öğrenirken aynı zamanda kurs esnasında sigortalarının yapılıp günlük yevmiyelerini alarak kursa devam etmeleri, İnegöl Halk Eğitimi Merkezinin açtığı bu kursların kadınlar açısından bir fırsat görülmektedir. Yeni dönem kayıtlarının alınmaya başladığı kursa, bayanların ilgisi artarak sürmektedir.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER