ARTIK BİR ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

2016 yılından beri hammaddeye ardı ardına zam yapıldığını ifade eden Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “Artık bir çözüm bekliyoruz. Esnafımıza cevap vermekten yorulduk” dedi.

ARTIK BİR ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

ZAMMI ÜRETİCİLER TÜKETİCİYE YANSITAMIYOR

Son günlerde hammaddeye yine zam geldiğini belirten Oda Başkanı Özcan Ayhan, “2016 yılından itibaren İnegöl'deki hammaddemize çok ciddi zamlar gelmektedir. Bu yılda zamlar aynı şekilde devam etmektedir. Muhakkak dolar artışları var. Bazı hammaddelerin bulunmasında sıkıntı olduğu muhakkak. Dünya genelinde üretimin artması, arz-talep meselesinin fazlalaşmasından dolayı hammaddelerimize zam gelmektedir. Bu gelen zammı üreticiler, tüketiciye yansıtamıyor. Yansıttığı zaman, alım gücünün Türkiye'de standartları belli. Fiyatlara gelen zam oranlarında bizde zam yaparsak, hiç ürün satamayacağız. Üretici kendi kârından taviz veriyor. Bu da nereye kadar? Bu sefer kârsız satışlar oluyor, firmalarımız zor durumda kalıyor” dedi.

ELİMİZDEN GELEN NE VARSA YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Başkan Özcan Ayhan, “Bir ürünün üretilip satılması, vadeli evraklar ile zaten satışlarımız, vadenin günü gelen kadar hammaddeye en az 5 kere zam geliyor. Esnaf arkadaşlarımız gerçekten bizleri devamlı arayıp, serzenişte bulunuyorlar ve bu zamlar ne olacak diyorlar. Bizde elimizden geldiğince İnegöl’den ilk önce oda olarak, Türkiye genelinde imza kampanyası yaptık. Ankara Ağaç İşleri Federasyonu aracılığı ile meclise sunduk. Devamlı ulusal ve yerel basında açıklamalar yaptık, haberlerimiz çıktı. Bizimde elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Bir yere kadar konuşuyoruz fakat zamlar hiçbir zaman durmadı. Böyle giderse duracağını zannetmiyorum. Ürün üretmek ayrı bir dert oldu, satmak ayrı bir dert oldu, hesabı tahsil etmek ayrı bir dert. Muhakkak bunu bizi yöneten devlet büyüklerimiz, hükümetteki bakanlarımız görüyorlardır. Vekillerimizde takip ediyorlardır. Bir çözüm bekliyoruz. Esnafımıza cevap vermekten yorulduk. Esnafımız bizlere bu soruları yöneltmekten bıkmadılar. Çünkü, tamam diyoruz artık zam gelmez diyoruz. Her ay yüzde 5, 7, 8 oranlarında zamlar gelmekte. Nereye kadar gider, ne olur bu işin sonu bende bir üretici olarak kestiremiyorum” diye konuştu.

FİYATLARIN DÜŞTÜĞÜNÜ HİÇ GÖRMEDİK

Fiyat listelerini yılda 1-2 kere değişiklik yaptıklarını ifade eden Başkan Ayhan, “Bu değişikliklerde de cüzi rakamlarda zamlar yapabiliyoruz. Bu zamların İnegöl mobilya sanayisine, Türkiye mobilyasına ciddi bir zararı var. Yurtdışına da ihraç ediyoruz. Muhakkak dolar yükseliyor ama bizim ürünlerimiz doların yükselmesinin yanında çok daha hızlı hammaddemiz yükseliyor. Dolar bir yükseliyorsa, hammadde üç yükseliyor. Orantılı gitmiyor. Bundan şikayetçiyiz. Doların aynı seyirde gezindiği zamanda zam geldi. Biraz oynadığı zamanda zam geldi. Düştüğü zamanda zam geldi. Dolara endeksli olsa düşmesi gerekiyor, düştüğünü hiç görmedik. Bizim bir çaresini bulamadığımız ciddi bir dert, sıkıntı. Hammaddemizin içinde MDF var, suntalam var, sünger var, nalburiye malzemeler var, cam var. Her türlü tedarik malzemelerimizde zam var. İşçilikler zaten İnegöl'de devamlı sıkıntı. İnşallah buna bir çözüm bulunur diye düşünüyorum. Bizde bu konuları işlemekte mustaribiz. Bizde yöneticiler olarak bu konudan ötürü çok sıkıştırılıyoruz. Bu artık son olur diyorum. Kaçıncıya söylüyorum ama inşallah son olur. Bizde işimiz gücümüze bakalım, alın terimizin karşılığını alalım istiyoruz” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER