İNEGÖLLÜ KUYUMCULARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

Darbe girişimi nedeniyle altın fiyatlarında ki yükseliş nedeniyle vatandaşların mağdur olmamasını isteyen İnegöl Kuyumcular Derneği, aldığı yönetim kurulu kararıyla Pazartesi gününe kadar işyerlerini açmama kararı aldı.

İNEGÖLLÜ KUYUMCULARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

Darbe girişimi nedeniyle altın fiyatlarında ki yükseliş nedeniyle vatandaşların mağdur olmamasını isteyen İnegöl Kuyumcular Derneği, aldığı yönetim kurulu kararıyla Pazartesi gününe kadar işyerlerini açmama kararı aldı.

Altın fiyatlarında darbe girişimi nedeniyle küçük altın fiyatlarında 8 liralık bir yükseliş yaşandı. Cum günü 207 liradan satılan bir küçük altın, Cumartesi günü sabahı 215 liradan satışa çıkarıldı. Yaşanan bu olay nedeniyle Sarraflar Çarşısında kuyumcu esnafıyla birlikte bir basın açıklaması yapan İnegöl Kuyumcular Derneği Başkanı Adem Emre, “Bizler İnegöl Kuyumcular Derneği olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de toplumumuzun menfaati doğrultusunda hareket eden, toplumun menfaatini ön planda tutan bir sivil toplum kuruluşu olarak malumunuz olduğu üzere dünden beri ülkemizde yaşanan arzu edilmeyen durumlar yaşadığımızdan İnegöl Kuyumcular Derneği olarak bugün işyerlerimizi açılmaması konusunda yönetim kurulumuz ve arkadaşlarımızla yaptığımız istişare sonucunda karar verdik. Malumunuz olduğu üzere bizler borsaya göre hareket eden bir meslek grubu olarak borsanın olağanüstü fiyatları karşısında altın satışları yüksek fiyatlara satmak zorunda olacağımızdan bizler kuyumcular halkımızın mağdur olmasını istemediğimizden altın satışı yapmama konusunda Pazartesi gününe kadar alış-satışlarımızı durdurma kararı aldık. Tabi düğün sezonu yaşıyoruz. Haliyle farklı ve olumlu tepkilerde alıyoruz. Bu konuda toplumu bilinçlendirme anlamında Cuma günü 207 lira satışı olan bir çeyrek altını 215 liraya satmak zorunda kalacaktık. Büyük bir ihtimalle altın satış fiyatlarında 7-8 lira geri fiyat olacağından, tabi bunun kesin olması mümkün değil. Vatandaşların niye bu şekilde satıyorsunuz sorusuna muhatap olmamak için sabahtan beri toplantılar yapıyoruz. Konu menfaat konusu değil. Toplumun sağlığı açısından bu kararı almış durumdayız. Halkımızın bizi anlayışla karşılayacağını düşünüyoruz. Alışverişe gelen müşterilerimiz bizi anlayışla karşılayıp, teşekkür ederek ayrıldılar. Bizlerde doğru bir karar aldığımızı düşünüyoruz. Bizler her zaman halkımızın yanında olan bir sivil toplum kuruluşu olarak böyle hassas davranmamız gerektiğini düşündük ve karar aldık. Anlayışları için halkımıza teşekkür ederiz. Allah bir daha devletimize, milletimize böyle olağanüstü haller yaşatmasın. Dünden itibaren toplumu ve halkı için canlarını feda eden vatandaşlarımıza, askerlerimize, polis arkadaşlarımıza Allah´tan rahmet diliyorum. Düzeni bozma anlamında uzanan eller kırılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz İnegöl Kuyumcular Derneği olarak her zaman milletimizin yanında, toplumun menfaati doğrultusunda hareket edeceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Pazartesi günü fiyatların geçtiğimiz Cuma günkü fiyat seyrinde olacağını tahmin ettiklerini belirten Adem Emre, “Eski 202 lira, yeni 207 lira. Ama şu ortamda aynı fiyattan altın satmamız mümkün gözükmüyor. Çünkü Euro´da yüzde 10´a yakın bir fiyat artışı oldu. Dolar´da yüzde 7-8 fiyat artışı oldu. Bizim maliyetlerimiz döviz karşısında olduğu için bu şekilde hareket etmek zorunda kalırdık. O da neticede hoşnutsuzluk yaratacaktı. Bizler kuyumcular olarak her zaman adil hareket etmişsizdir. Derneğimizin 51 üyesi, 33 tane işyerimiz var” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2016, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER