KONUT PİYASASI HAREKETLİLİK KAZANACAK

Bakanlar Kurulu kararı ile konut sektöründe tapu harçları, banka faizleri ve KDV’de yapılan indirim emlakçıları da sevindirdi. İnegöl Emlakçılar Derneği Başkanı Zekai Akyürek yaptığı açıklamada, “7-8 aydır durgun olan konut piyasası bu alınan kararlarla hareketlilik kazanmış olacak” dedi.

KONUT PİYASASI HAREKETLİLİK KAZANACAK

İnegöl Emlakçılar Derneği Başkanı Zekai Akyürek, “Son çıkan ekonomik pakette tapu harçları ile ilgili, konut ve işyerleri satışında yüzde 4 olan tapu harçları yüzde 3’e düştü, büyük bir iyileştirme olmuş oldu. Bundan sonra inşaat ve konutta KDV yüzde 8’e düştü. Emlak sektörüne buda etki yaptı. Banka faizleri ise 1.22’den, 0.98’e düşürüldü. Bu şekilde bu da doping anlamında yansıma oldu. 7-8 aydır durgun olan konut piyasası bu alınan tedbirler ile hareketlilik kazanmış olacak. Büyük bir beklentimiz var. Uzun zamandan beri durgun olan konuttaki durgunluk bu gelen paket ile harekete geçecek. Ayrıca wep tapu dediğimiz, oturduğumuz yeren vatandaşın girebildiği başlayan yeni döneme geçildi. Şuanda uygulama vatandaşa açık. Yani emlakçı da artık tapuya gitmeden işlemlerini bilgisayar sistemi üzerinden gerçekleştirmiş olacak” diye konuştu.

ODA VE VERGİ KAYDI ŞART

‘Bu mesleği yapan arkadaşlarımıza uyarılarda bulunuyorum’ diyen Akyürek, “Oda, vergi kayıtlarını yaptırmalarını, eğer emlak yasası çıkmadan önce bu kayıtlar yapılmazsa hepsi kapsam dışı olacak. Emlakçılara da lisanslama gelecek, lisansıda ticaret bakanlı verecek, mesleki yeterlilik belgesi alanlara emlakçılık lisansı vereceklerini yasa söylüyor. Bunun alt yapısı olarak bu tür şeyleri meslektaşlarımızın tamamlamalarını istiyoruz. Wep tapu sisteminde karışıklığa izin vermemek için vatandaşımızın emlakçıları tercih etmesini, yasal çalışan emlakçılar ile birlikte yapmalarını İnegöl Emlakçılar Derneği Başkanı olarak tavsiyede bulunuyoruz. Yasal emlakçılar ile çalışmalarını tavsiye ederiz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER