SİGORTA FARKINDALIĞI ARTMALI

SİGORTA FARKINDALIĞI ARTMALI

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi sigortacı Metin Atış, sigortacılığın hem ekonominin sürekliliği hem de vatandaşların güvende hissetmesi için kritik bir fonksiyon üstlendiğini; acenteler olarak tüm paydaşlarıyla sürdürülebilir büyümeyi sağlama ve sigorta farkındalığını yükseltme hedefiyle çalıştıklarını ifade etti.

Acenteler olarak Sigorta Haftası etkinliklerine büyük önem verdiklerini ve tüm paydaşlarıyla birlikte sigortanın önemini anlatmak için bu haftanın önemli bir fırsat olduğunu belirten İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Metin Atış, “İyi günde kötü günde sigortalılarımızın yanında olmanın en büyük sorumluluğumuz olduğu bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2020 yılına baktığımızda, hem bugünümüz hem de güvenli yarınlarımız için, hayattaki risklere karşı, sürdürülebilir bir yaşam standardı sağlama noktasında sigortanın bir ihtiyaç olduğunu tüm yönleriyle hatırlatan bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Biz bu süreçte de ekonomimize güç katmak, vatandaşlarımızın yarınlarının güvencesi olmak için aralıksız çalıştık. Sektörümüz 2020’nin ilk yarısı itibarıyla 272 milyar TL aktif büyüklüğe ve Ağustos sonu itibarıyla 53,3 milyar TL prim üretimine ulaştı. 24 Eylül 2020 tarihi itibarıyla BES ve OKS’de toplam katılımcı sayısı 12,5 milyona ve toplam fon büyüklüğü 160 milyar TL’ye yaklaştı. Yılın ilk yarısında 19,9 milyar TL tazminat ödemesinde bulunuldu. 2019 yılsonu itibarıyla, GSYH’nin 30 katına ulaşan 129,3 trilyon TL’lik büyüklüğünde pek çok projeye sektör güvence sağladı; bugün de nükleer enerji santrallerinden altyapı yatırımlarına farklı projelere sağlanan teminatla Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğinde kritik bir fonksiyon üstleniyor” dedi.

“SİGORTASIZ OLMAZ”

Üstlendiği fonksiyonlarla sigortanın ekonomi için, toplum için ve bireyler için güven olduğunun altını çizen Atış, “Güvende hissetmek için sigorta yaptırmak ve sigortalı kalmak önem taşıyor. Sektör olarak riskleri güvence altına alıyoruz ve Sigorta Haftası’nda ‘Sigortasız olmaz’ diyoruz” şeklinde konuştu.

2020’DE İYİ BİR SINAV VERDİK

2020 yılının hem pandemi hem de yaşanan doğal afetler ile sigortanın bir ihtiyaç olduğunu tekrar hatırlattığını belirten Atış, “2020 yılı maalesef dünyada pandeminin ve ülkemizde de doğal afetlerin etkili olduğu bir yıl oldu. Elazığ ve Malatya illeri başta olmak üzere bölgeyi etkileyen deprem yaşandı. Yaz aylarında Ankara, Burdur, Bursa, Giresun ve Rize’de sel ve dolu felaketleriyle karşı karşıya kaldık. Sektör olarak tüm afetlerin ardından hızla hareket ederek sigortalılarımızın yanında olduk. Diğer yandan pandemi döneminde de devletimizin aldığı ekonomik tedbirlerde sektör, üzerine düşenleri yaptı ve iyi bir sınav verdi. Teminat kapsamı dışında olmasına rağmen salgından kaynaklanan tedavi giderlerinin özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanması, Tavsiye Kararları ile aktif, dinamik ve çözüm üreten bir sektör olduk. Pandemi döneminde 50,6 milyon TL’si sağlık branşı olmak üzere, 400 milyon TL’lik katkı sağlandı ve sigortalıların yanında olmanın en büyük sorumluluğumuz olduğu bilinciyle faaliyet gösterdik” diye konuştu.

Sigorta sektöründe sigortalılık olma oranlarının hala düşük olduğunu hatırlatan Atış, 2019 yılsonu itibarıyla sigortalılık olma oranının dünya genelinde yüzde 7,2 ve Türkiye’de yüzde 2,2 olduğunu belirtti.

Sigortanın önemini ve bir ihtiyaç olduğunu anlatmanın, yarınları güvence altına almak için ilk akla gelen önlemlerden biri olmasını sağlamanın önemli olduğunu ifade eden Atış, “Bu sadece sektörümüz için değil ülkemizin, ekonomimizin ve vatandaşlarımızın refahı için de olmazsa olmazlar arasında yer alan bir konudur. Sigorta bir toplumsal dayanışmadır. Sektör olarak ülke ekonomisini desteklemenin iyi günde kötü günde vatandaşlarımızın yanında olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Bu nedenle sigorta bilincinin ve farkındalığının yükselmesini öncelikli hedeflerimiz arasında görüyoruz ve bu alandaki çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Sigorta Haftası etkinlikleri de bu anlamda önem verdiğimiz bir dönem. Bu hafta boyunca dijital platformlardan yürüteceğimiz iletişim faaliyetlerimizle her yaştan vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER