ZAM YAPMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Mobilyadaki hammadde zamlarını değerlendiren İstanbul Mobilya İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Güleç, “Hükümetimizden talebimiz, Türkiye’de olan odunu bizim daha fazla kullanmamız gerekiyor” dedi.

ZAM YAPMAK ÇÖZÜM DEĞİL

TEK YOLU DAHA KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER YAPMAKTIR

Orman üretiminin sektöre yetmediğini ifade eden Ahmet Güleç, “Özellikle Orman Genel Müdürlüğündeki tevzi genel giderliğinin bütçeye aktarılması ile ilgili hükümetten bir talebimiz var. 23 milyon metreküp olan orman üretimi sektöre yetmiyor. Sektörümüz çok başarılı, ihracata yönelik ve istihdam dostu. Burada tabi hükümetimizden talebimiz var. Türkiye’de olan odunu bizim daha fazla kullanmamız gerekiyor. Başka türlü bu kapasite yetmiyor. Arz-talebe baktığımızda, Orman İşletmede odun fiyatları yükseliyor. Odun fiyatları yükselince maalesef yeterli metreküp Türkiye’de olmayınca ithal madde giriyor. İthal girince sunta, MDF’nin hammaddesi üretici fabrikalarında zamla karşı karşıya geliyor. İstihdam dostu, ihracat yapan mobilya sektörünü sıkıntıya sokuyor. Hep şunu söylüyoruz; zam yapmak çözüm değil, mesele kendi işlerine bakarak daha inovasyona ve daha verimliliğin üzerine odaklansın. Yoksa zamlar ile dünya pastasındaki rekabetten pay alamıyoruz. Buna çok dikkat etmeleri gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Güleç, “Tedarikçilerimize diyoruz ki, aman yapmayın, üreticiye diyoruz ki biz taleplerimizi iletiyoruz. Mobilyacılarımıza söylüyoruz, katma değerimizi yükseltmemiz gerekiyor. Bu zamlardan etkilenmemenin tek yolu daha katma değerli ürünler yapmaktır. Daha verimli bir üretim alt yapısını kurup, daha karlı satmamız gerekiyor. Bu şekilde zamların karşısında sektörümüz daha dinamik olmuş olur” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER