ERKEN SÜT DİŞİ KAYIPLARINDA YER TUTUCULARIN FAYDALARI

Çocuklarda ağız içerisinde bulunan süt dişleri ana dişlerden farklı olarak çiğneme işlevi ve görüntü dışında kendilerinden sonra sürecek daimi dişlerin çene üzerindeki yerlerini korumalarıdır.

Eskiden ana dişlerde olduğu gibi ağrıyan süt dişleri de çekilirlerdi. Nasıl olsa yerine ana diş gelecek diye yapılan bu işlem ise ana dişlerin doğru yerlerinde sürmemelerine ve yamuk çıkmalarına neden olmaktaydı.

Dolayısıyla hastanın ana dişlerinin doğru yerlerine zamanında gelmesi için bu süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağızda kalması veya çürük ise tedavi edilmesi çok önemlidir. Bütün çabalara rağmen kurtarılamayacak derecedeki çürük süt dişleri kurtarılamaz ise o zaman çekilir. Ancak bu süt dişinin ardından kalan boşluğun ana diş sürene kadar korunması için pedodonti ve ortodonti uzmanları tarafından ilgili bölgeye yer tutucular yapılır. Bu yer tutucular sabit veya hareketli olabilirler.

Sabit yer tutucular:

Bu tip yer tutucular hekim tarafından boşluğun yanındaki dişe yapıştırılır ve daimi diş sürene kadar ağızda kalır. Hasta tarafından takılıp çıkarılamaz.

Hareketli yer tutucular:

Bu tip yer tutucular biraz daha yaş olarak büyük çocuklarda tercih edilirler. Hasta tarafından takılıp çıkarılırlar ve tek dişten daha uzun boşluklarda ve ağzın hem sağ hem solunda büyük boşluklarda tercih edilirler.

Her vakada yer tutucu gerekli olmamak ile birlikte yer tutucu yapımına hekim karar vermelidir.

YORUM EKLE