15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE HATİM OKUNACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 15 Temmuz hain darbe girişimin 2. yıl dönümünde çeşitli programlar düzenleneceğini ifade eden İlçe Müftüsü Kazım Güzel, “Başkanlığımız öncülüğünde milletimizin katılımıyla ‘Şehitlerimiz için Kur'an Okuyorum’ kampanyası başlatılmıştır. Bu kapsamda 15 Temmuz 2018 tarihine kadar her cami ve Kur'an Kursunda en az bir Kur'an hatmi okunacaktır” dedi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE HATİM OKUNACAK

YILDÖNÜMÜNE ÖZEL PROGRAMLAR

15 Temmuz’un ikinci yıldönümüyle ilgili düzenlenecek programlar hakkında bilgi veren İlçe Müftüsü Kazım Güzel, “Vatanımızı işgal etmeye, milletimizi yok etmeye, devletimizi yıkmaya kasteden, milletimizin silahlarını yine aziz milletimize doğrultan ihanet çetesi FETÖ karşısında Çanakkale ruhuyla toptan bir direniş ve diriliş öyküsü yazılalı iki yıl olmuştur. O karanlık gece, verilen destansı mücadeleyle parlak bir zafere dönüşmüştür. Milletine, bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkmak üzere cansiperane mücadele eden milyonlar, bu uğurda canını veren şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimiz bu necip milletin kalbindeki yerini daima muhafaza edecektir. Bu bağlamda 15 Temmuz ruhunun geleceğimiz olalı çocuklarımız ve milletimiz nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir. 15 Temmuz 2016 günü milletçe verdiğimiz mücadelenin yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı ve Valiliklerce düzenlenecek programlar yanında müftülüklerimizce de etkinlikler düzenlenecektir. Buna göre; Başkanlığımız öncülüğünde milletimizin katılımıyla "Şehitlerimiz için Kur'an Okuyorum" kampanyası başlatılmıştır Bu kapsamda 15 Temmuz 2018 tarihine kadar her cami ve Kur'an Kursunda en az bir Kur'an hatmi okunacaktır. 13 Temmuz 2018 günü Cuma namazı öncesi şehirlerin merkez camilerinde, Al toprakları vatan kıldığımız günden beri değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehirlerimizin ruhlarına itafen Kur'an-ı Kerim ziyafeti programları yapılacaktır. Diğer cami ve mescitlerde şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur'an-I Kerim tilavet okunacaktır. 13 Temmuz 2018 Cuma günü Başkanlıkça hazırlanan Hutbe tüm camilerde ve mescitlerde okutulacaktır. Ayrıca turistik camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu yerlerde Başkanlığımız web sayfasında yer alan mezkûr hutbenin İngilizce, Almanca ve Arapça versiyonun okutulması sağlanacaktır. Yaz Kur'an Kursu öğretici, öğrenci ve velilerinin katılımıyla düzenlenecek olan vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu Şehitlerimizi anma özel programı gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

DİNİ İSTİSMAR EDEN TERÖR ÖRGÜTLERİ

Güzel, “Ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde çerçevesi müftülüklerimizce belirlenmek üzere, ‘15 Temmuz'da Ne Oldu’ başlıklı konferanslar düzenlenecektir. Mülki amir başkanlığında halkımızın katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftülerimiz, şehitlerimizin ruhlarına ithafen dua okuyacaklardır. 15 Temmuz 2018 Pazar gününü, 16 Temmuz 2018 Pazartesi gününe bağlayan gece saat 00.13' te ülkemizdeki 90 bin caminin tümünde eşzamanlı olarak bir defa salâ okunacaktır. Ayrıca camiler sabah namazına kadar açık tutulacak, minarelerin ışıkları yakılacaktır. 09-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında, müftülerimiz başkanlığındaki heyetler şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecektir. Başkanlıkça görevlendirilen ekiplerce çerçevesinde programlar icra edilecektir. Ayrıca tüm illerde halkımıza yönelik, çerçevesi müftülüklerimizce belirlemek üzere Temmuz ayı içerisinde ‘15 Temmuz ve Din Güvenliğimiz’ başlıklı konferanslar düzenlenecektir. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemi üzerine konuşmalar yapılacak” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER