15 TEMMUZ’U YÜREĞİMİZDE TAŞIYACAĞIZ

İnegöl Belediyesi, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının 2’nci yıl dönümünde 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak adına 41 eserden oluşan fotoğraf ve resim sergisi açtı.

15 TEMMUZ’U YÜREĞİMİZDE TAŞIYACAĞIZ

15 Temmuz hain darbe kalkışmasının 2’nci yıl dönümünde Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında sabah namazıyla başlayıp gün boyu devam eden etkinlikler düzenleyen İnegöl Belediyesi, 15 Temmuz’u unutturmamak adına Kent Müzesinde resim ve fotoğraf sergisi düzenledi. 15 Temmuz Milli İrade Nöbetleri konulu fotoğraf sergisinde; 15 Temmuz gecesi vatan düşmanı hainlere karşı İstanbul ve Ankara’da ortaya koyulan destansı kahramanlıkları gözümüzün önüne bir kez daha canlandıracak 18 fotoğraf, İnegöl’de demokrasi nöbetleri sırasında çekilerek yarışmada sergileme hakkı elde eden 23 fotoğraf ve İNESMEK kursiyerlerinin 15 Temmuz’u ölümsüzleştirmek amacıyla tuvallerine yansıttıkları 11 resim olmak üzere 41 eser yer alıyor.

15 TEMMUZ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIMIZ BİR TARİH

Serginin açılış törenine Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alper Taban, siyasi parti temsilcileri, kurum ile STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Sergi açılışında konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, “15 Temmuz sıradan bir tarih gibi gözükse de, 2016 yılı itibariyle hayatımızda hiçbir zaman unutmayacağımız ve asla unutturmayacağımız bir tarih oldu. Biliyorsunuz bunu bugün itibariyle dolu dolu etkinliklerle hatırlatmaya gayret ediyoruz. Sabah namazıyla birlikte çok değerli Kaymakamımız, protokol üyelerimiz, değerli ilçe halkımız ile berber buluştuk. Akabinde bir çorba ikramı ve ardından şehitliğe giderek şehitlerimizi orada Kuran-ı Kerim tilavetiyle yad etmeye çalıştık. Öğlen yine İshakpaşa’da bir mevlidimiz vardı şehitlerimizi anmak adına. Şuanda da fotoğraf sergisindeyiz. Burada da konumuz yine 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dedi.

ÖLÜMÜ ÖLDÜREN KAHRAMANLARI UNUTMAYACAĞIZ

Sergi açılışı sonrası gece yarısına kadar sürecek programlar olacağını da hatırlatan Taban, “Bugün beraberinde devam edecek programlarımız olacak. Yürüyüşle devam edeceğiz. 19.45’te heykel önünden güçlü bir şekilde toplanarak bayraklarımızla belediye önüne geleceğiz. Orada icra edeceğimiz programlarla dolu dolu bir gece geçirmeyi hedefliyoruz. Hepinizi bu vesileyle programlarımıza davet ediyoruz. Çanakkale ruhunu, Kurtuluş Savaşı ruhunu, geçmişte yaşanan Bedir, Uhud’da olduğu gibi oralarda da şehitler vermiştik. 15 Temmuz’da da şehitler verdik. Ben buradan hem 15 Temmuz şehitlerimizi hem de geçmişteki tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Milletimizin bir kez daha başı sağ olsun. 15 Temmuz 2016 çok yakın bir tarih. Bunlar belki zamanla unutturulmaya çalışılacak ama unutmayacağımızı üzerine basarak buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. O gün 7’den 77’ye tek yürek olduk. Şehrimizde yaşayan her kesimden insanla o gece meydanlarda kucaklaşmıştık. Yine inşallah aynı şekilde bu akşamda devam edecektir. Ölümü öldüren o ölümsüz kahramanları da asla unutmayacağız ve genç nesillere de aktaracağız” diye konuştu.

MÜZENİN 100. SERGİSİ

Başkan Taban, sergi hakkında da bilgi verdiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün burada hem İFSAD aracılığıyla çekilmiş olan resimleri göreceğiz hem de İNESMEK kursiyerlerimizin hazırladığı resimlerimiz var, onları da görmüş olacağız. Emeği geçen arkadaşlarımızı canı gönülden kutluyorum. Bu sergi aynı zamanda Müzemiz için de özel bir sergi. Müzemizin 100’üncü sergisini açıyoruz bugün. Müzemiz sergi anlamında dalya diyor.”

15 TEMMUZ’U YÜREĞİMİZDE TAŞIYACAĞIZ

Kaymakam Ali Akça ise önemli ve değer taşıyan bir açılışta bir araya geldiklerini belirterek, “Bugün 15 Temmuz. 15 Temmuz sıradan bir tarih değil. Bizler açısından hem içinde bir takım acıları hem de içinde muzafferiyet duygusunu taşıyan bir tarih. 15 Temmuz’da şehit olan kardeşlerimiz oldu. Ve biz 15 Temmuz’u unutmamak, unutturmamak için bir dizi etkinlikler düzenledik. Bu sabah itibariyle İshakpaşa camisinde sabah namazında kurulan Bereket Sofrası, akabinde gerçekleştirilen şehitlik ziyareti ve az önce idrak ettiğimiz mevlidi şerif ile şimdi gerçekleştireceğimiz sergi açılışıyla devam ettiriyoruz. Bu etkinlikler neden önemli? Geçtiğimiz günlerde İnegöl’de Bosna Hersek’te meydana gelen Srebrenitsa katliamlarıyla ilgili programlar yapıldı. Dünya insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen bir katliamdı. İşte o etkinliklerde Aliya İzzetbegoviç’in bir sözünü okudum. Rahmetli diyor ki; bu katliamları unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Eğer unutturursak bu yeni katliamlara yol açar. Aynı şekilde bizler de 15 Temmuz’u unutmamalıyız ve unutturmamalıyız. Çünkü yeniden 15 Temmuz gibi hayaller kuran hainlerin hevesleri kursaklarında kalsın. 15 Temmuz’u acılarıyla da yüreğimizde taşıyacağız, o muzafferiyet duygusunu da yüreğimizde taşıyacağız. Bu vesileyle sergide emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile serginin açılışı gerçekleştirildi. Davetliler, açılış sonrası sergiyi gezerek fotoğraf ve resimleri ilgiyle inceledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER