47 yıldır şifa dağıtıyor

47 yıldır şifa dağıtıyor

Hayatımızı kolaylaştıran, hasta ile doktor arasında köprü olan eczacılar günü 14 Mayıs’ta kutlanıyor. 1968 yılından beri kutlanan Eczacıların bu özel günleri kapsamında ilçemizdeki en eski eczacıları araştırdık. Eski eczacılardan Sedat Canlısoy karşımıza çıktı. 47 yıldan bu yana halkın şifahanesi haline gelen Canlısoy, halen hizmete devam ediyor. Canlısoy, doktor ile hasta arasındaki tedavi sürecine yıllardır destek verdiğini söyleyerek, eskiden ilaç bulmanın zor olduğunu şuan ise binlerce ilacın satışa sunulduğunu ifade etti.

1950 yılında İnegöl’de dünyaya geldiğini söyleyen Sedat Canlısoy, “Ben bakkal tezgahtarının oğluyum. İnegöl de eğitimimi tamamladım. Ankara üniversitesinde Eczacılık fakültesinde eğitim aldım. 1972 yılında da eczacılık yapmaya başladım. İnegöl’de 6. Eczaneyi ben açtım. Benim birinci görevim doktor ile hasta arasındaki danışmanlık. İlaç üretimi de yaptık. Laboratuarımız da var. 1972 senesinde 4 reçete ilaç hazırlardık. Şimdi ise hazır ilaçlar kullanılıyor. Eskiden ilaç bulmak zordu. Eskiden ilaçların yüzde 80’ini biz imal ediyorduk, yüzde 20’si hazırdı. Doktorlar şuan işin hazırındalar. Hazır ilaç bir satır, yapma ilaç ise 4 satır reçetede yazılır. Halen temininde güçlük çektiğimiz ilaçlar var.” Dedi.

47 YILDIR AYNI DÜKKANDA

47 yıldır aynı dükkanında hizmet verdiğini aktaran Canlısoy, “Bende zaman zaman hasta olurum. Bazı küçük hastalıklarda kendim şifamı buldum. Ama kanser tedavisi ve büyük hastalıklar geçirdim. Nam saldık, bazı hastalar; ‘doktorumun ilacını aldım, iyileşmezsem senden gelip senin verdiğin ilaçları kullanacağım’ diyorlar. İlaçlar arasında kortizon bana göre en iyi ilaç.” Diye konuştu.

Hayatının sonuna kadar bu işi yapmayı hedeflediğini aktaran Canlısoy, “İşimi yıllardır severek yapıyorum. Yapmaya da devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER