5 Pansiyonun Kapısına Mühür

Bursa Valiliğinin 10 Mayıs 2013 tarihli yazısı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Denetmenleri tarafından yapılan kontrollerde, yurt açma izin belgesi alınmadan yurda öğrenci kaydedildiği ve izinsiz olarak faaliyet göstererek haksız rekabet ortamı sağlandığı gerekçesiyle, İnegöl’de faaliyet gösteren pansiyon unvanlı 5 binanın dün kapısına mühür vurularak, kapatıldı. Tahliyesi için bir hafta izin verilen, çoğunlukla öğrencilerin barındığı yurtların faaliyetlerine, dün Zabıta ekiplerince son verildi.

5 Pansiyonun Kapısına Mühür

ZABITAYA TEPKİ OLMADI

Mühürleyerek kapatma işlemleri yapılması sırasında pansiyon sahipleri, Zabıta ekiplerine tepki göstermedi.

Özel öğrenci yurtları yönetmeliği gereğince, ‘Yurt açma ve izin belgesi alınmadan yurda öğrenci kaydı yapılamaz. İzinsiz açılan yurtları işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 4. maddesi, 1. fıkrası (a) bendinde belirtilen yetkili idarelerden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisi ruhsatı aldığı halde sadece öğrenci barındıran ve öğrenci yurdu gibi çalıştırılan yerler ile öğrenci evi, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartı gibi isimlerle tabela bulunduran ve çalışmalarını bu şekilde yürüten yerler hakkında, valilikçe kapatma işlemi yapılır’ hükmüne göre, kanundışı hizmet verdiği bildirilen İnegöl’deki Kardelen, Bahçeler 1-2, İnci ve Yuvam yurtlarının, Zabıta ekipleri tarafından kapıları mühürlenerek faaliyetine son verildi.

TEMYİZ KARARI BEKLENMEDEN YAPILAN KAPATMA UYGUN DEĞİL

İnci Pansiyonun Sahibi Ferhat Demir, “Bursa’nın diğer ilçelerinde de bu şekilde faaliyet gösteren yerler var. Onlarında kapatılmasının sağlanması gerekiyor. Sadece İnegöl’de uygulanan bu kararın, Türkiye genelinde uygulanması gerekiyor. Danıştay’da olan temyiz dosyasının sonucunu beklemeden kapama kararı uygulayan valilik ve belediye bayrama girerken pansiyonlarda kalanları ve pansiyon işletmecilerini mağdur etmiştir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER