7 KİŞİYE MEZAR OLAN OTOBÜSÜN ŞOFÖRÜNE 10 YIL HAPİS

Bursa´dan Ankara´ya giden Türk Metal Sendikası üyesi kadın işçilerin içerisinde bulunduğu otobüsün devrilmesi sonucu 7 kadın işçinin ölümüne, 39´unun da yaralanmasına neden olan otobüs şoförü hakkında karar çıktı. İnegöl Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan 55 yaşındaki şoför Mehmet Tüzün´e “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Mehmet Tüzün´ün yürüme yetisini kazanamaması ve yaşlı olması nedeniyle tahliyesine karar verildi.

7 KİŞİYE MEZAR OLAN OTOBÜSÜN ŞOFÖRÜNE 10 YIL HAPİS

7 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen Kadın İşçileri 22´nci Büyük Kurultayı´na katılmak üzere Ankara´ya giden Türk Metal Sendikası 1 No´lu Şube üyesi kadın işçileri taşıyan 4 otobüsten biri olan Mehmet Tüzün´ün kullandığı 16 KT 064 plakalı otobüs, İnegöl´e bağlı Mezitler mevkiinde kontrolden çıkarak devrildi. Kazada, otobüste bulunan kadın işçilerden Leyla Çiçek, Meyse Keskin, Özlem İnan, Fatma Hacıoğulları, Güleydan Sezer, Elvan Mutlu ve Leyla Yalçın yaşamlarını yitirirken, aralarında sürücü Tüzün´ün de bulunduğu 39 kişi yaralandı.

İnegöl Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Muradiye Devlet Hastanesi´ne sevk edilen sürücü Mehmet Tüzün´ün tedavisi geçen Nisan ayında tamamlandı. Taburcu olunca jandarma tarafından gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılan şoför, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİM

Sanık otobüs şoförü hakkında Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianame ile “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan açılan davada, İnegöl Ağır Ceza Mahkemesi heyeti önünde ilk savunmasını yapan otobüs şoförü Mehmet Tüzün, “Sol şeritte geriden gelen TIR´ın arkasından sollamaya geçtim. Sollama anında torpidonun üzerinde bulunan kahve kutusu devrildi. Ben onları topluyordum. Hostes yerine oturan bayanda dökülen kahveleri toplamaya başladı. O sırada ön cama sert bir cisim geldi, ne olduğunu göremedim. Direksiyon hakimiyetini kaybettim. Kaza meydana geldi” demişti.

CEZALANDIRILMASINI İSTEDİLER

Duruşmada, kazada otobüsten sağ kurtulan 21 kişi ve eşleri ifadelerinde, şoförün cezalandırılmasını istemişlerdi. Mahkeme heyeti, ilk duruşma sonunda şoförün, asli kusurda kuvvetle şüphe olması, kaçma ve gizlenme ihtimalinin olması, kazada yaralı ve ölü sayısının fazla olması nedeniyle tutuklanmasına karar vermişti.

TEKERLEKLİ SANDALYE İLE CEZAEVİNE

Mahkemece tutuklanan otobüs şoförü Mehmet Tüzün, bacaklarında yürüme yetisini kazanamadığı için emniyet ekipleri eşliğinde tekerlekli sandalye ile yürütülerek araca ekiplerin desteği ile alınıp, cezaevine götürülmüştü.

KARAR VERİLDİ

Dün son kez Hakim karşısına çıkan sürücü son savunmasında, “Çok üzgünüm. Böyle olmasını istemezdim. Kazada bende ölebilirdim. Ölenlere rahmet, kalanlara sabırlar diliyorum, beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyetince 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Tüzün, yine mahkeme heyetinin kararıyla yürüme yetisini kazanamaması ve yaşlı olması nedeniyle tahliyesine karar verildi. Sürücünün, cezanın Yargıtay tarafından onanması halinde cezaevine girebileceği öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2017, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER