“Kafkas halk oyunlarını çok seviyorum”

İnegöl Kafkas Folklo

“Kafkas halk oyunlarını çok seviyorum”
İnegöl Kafkas Folklo

İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Nuri Can ve yönetim kurulu üyeleri, dün Emniyet Müdürü Orhan Öztabak'ı makamında ziyaret etti.
Dün saat 10.00'da gerçekleşen ziyarette bir konuşma yapan Kafkas Folklor ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Nuri Can, bir hafta önce kutlanan Polis Haftası etkinliklerine dernek olarak katıldıklarını belirterek, "Umarın renk katmışızdır. Kafkas Folklor ve Kültür Derneği 1977 yılında resmen kurulmuş. İnegöl'ün en eski derneklerinden biridir. Bugüne kadar da kapanmadı. İnegöl Kafkaslardan, Balkanlardan göç alan bir yer. Bizlerde Kafkaslardan geldik ve 135 yıldır İnegöl'de yaşıyoruz. Dernek olarak örf, adet, gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere aktarmak, folklorumuzu, yöresel yemeklerimizi ve geleneklerimizi yaşatmak, İnegöl'e ve Türkiye'ye örnek olmak, gençlerimizi de aramıza katarak, bu güzellikleri ileriye taşımak istiyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  etkinliklerinde dernek olarak bir ilke imza attık. Folklor ekibimizde görev yapan  iki çocuğumuza, temsili olarak Derneğimizin  yönetimini devrettik. 11 yaşındaki Mehmet Emin Şen’i Dernek Başkanı, 17 yaşındaki Rumeysa Berkdinç’i ise yönetim kurulu üyesi yaptık. Dernek olarak böyle güzel çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz" dedi.
İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Nuri Can'a ve yönetim kurulu üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan İlçe Emniyet Müdürü Orhan Öztabak ise, "Ben 21 yıldır bu meslekteyim. İlk defa çalıştığım yerler arasında Gürcüleri yakından tanıma, yemeklerini yeme fırsatım oldu. Ben gerçekten sevdim. Kafkas halk oyunlarını eskiden beri biliyorum. Çocuğumu da, öğrenmesi için göndermiştim. Gürcü olmamakla birlikte Kafkas oyununu ve kültürünü çok seviyorum. Kafkas halk oyununun bende uyandırdığı şey asalet. Gerçekten asil bir oyun. Müziğiyle beraber hoşuma gidiyor. Keşke oynayabilsek. Bu vesileyle de ziyaretinizden dolayı tekrar teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Konuşmaların ardından İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Nuri Can, günün anısına İlçe Emniyet Müdürü Orhan Öztabak'a minyatür akordeonu Derneğin Temsili Başkanı Mehmet Emin Şen ile temsili yönetim kurulu üyesi Rumeysa Berkdinç ile birlikte  hediye etti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2012, 02:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER