AHISKALILARA VATANDAŞLIK MÜJDESİ

Ahıskalıların yıllardır devam eden vatandaşlık sorunu nihayet çözüldü. Geçtiğimiz günlerde uzun süreli oturma iznine hak kazanan Ahıskalılar, vatandaşlık alma hakkına da sahip oldu. Türkiye genelinde 23 bin Ahıskalı´ya vatandaşlık verilirken, İnegöl´den bu hakkı elde eden Ahıskalı sayısı ise 2 bin 495.

AHISKALILARA VATANDAŞLIK MÜJDESİ

2 BİN 495 KARDEŞİMİZ VATANDAŞLIĞI ALMAYA HAK KAZANDI

Vatandaşlık ile ilgili sorunlarının artık çözüldüğünü belirten İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Taş, “Pazartesi günü itibari ile vatandaşlığa hak kazanan halkımızın isim listeleri illere geldi. Bizde gittik Nüfus Vatandaşlık Müdürlüğü´nden İnegöl ile ilgili listemizi aldık. Şu an itibari ile 2 bin 495 kardeşimiz vatandaşlığı almaya hak kazandı ama eksik olanlar var. Listenin devamının geleceğini düşünüyoruz. Bize söylenen haberler de o yönde. Biz vatandaşlık bekleyen tüm halkımızın vatandaşlığa kavuşması için uğraşıyoruz” dedi.

BİRİLERİNE RANT OLMASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Vatandaşlık için 5-6 yıldır mücadele verdiklerini ifade eden Başkan Mehmet Taş, “Bu iş için uğraşan arkadaşlarımız vardı. Ben özellikle hiç bir çıkar beklemeden, hiç bir menfaat beklemeden vatandaşlıkla alakalı mücadele eden bütün insanlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun. Büyük bir sorundu bizim için. Bir sürü sıkıntılar yaşanıyordu vatandaşlık olmadığı için. Çok şükür hepsi kökünden kazınmış oldu. Süreç başladı. İstenilen belgeler var. Bu istenilen belgelerin bir çoğu oturma izni alırken Göz İdaresi´ne tamamlayıp verdiğimiz belgeler. Bunlarda yaklaşık kişi başı 450 dolara yakın bir masraf tutuyor. Biz bunun birilerine rant kapısı olmaması için halkımızın cebinden bir lira daha çıkmasına gönlümüz razı değildir. Bu sıkıntıyı anladığımızda dün İçişleri Eski Bakanımız Efkan Ala ile telefonla görüştük. Konuyu izah ettik. Allah razı olsun kendilerinden, Bursa´ya geçerken uğrayıp yapılması gerekenler konusunda eskiden olduğu gibi şimdide ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Bu da bizim için bir umut oldu. Yarın detaylı bir şekilde sayın Efkan Ala ile görüşüp, apostilli istenilen belgelerin Göz İdaresi´nden temin edilerek tamamlanmasını talep edeceğiz. Bunu yaptığımızda halkımızdan hiç masraf çıkmadan vatandaşlığa başvuru hakkını temin etmiş olacağız. İnşallah bu olur. Çünkü rakam çok ciddi. Türkiye geneline vurduğumuzda yaklaşık, 23 bin açıklanan liste var, 10 milyon doların üzerinde bir para çıkacak. Biz bunun birilerine rant olmasını engellemeye çalışıyoruz. İnşallah gerekli desteği de buluruz, bu şekilde çalışmalarımız devam eder” diye konuştu.

BEKLENTİMİZ 40 BİNİN ÜZERİNDE

Taş, “Vatandaşlığa başvuru hakkının 1.1.2017 tarihine kadar Türkiye´ye giriş yapmış, oturma izni almış veya başvurusunda bulunmuş herkesin faydalanacağını düşünüyoruz. Toplam sayı bizim beklentimiz 40 binin üzerinde. Şu an açılanan liste Türkiye genelinde 23 bin, bu sayıda Bursa´da 9 bin 600, İnegöl´de şu anda bize ulaşan rakam 2 bin 495. Bu vatandaşlık sorununun çözülmesinde emeği olan başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, eski İç İşleri Bakanımız Efkan Ala´ya ve bürokratlarımıza tüm Ahıskalılar adına teşekkür ediyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner18