Ahmet Türkel Çevre Yolunda Ayçekirdeği Kurutulmasına İzin Yok

Hasat ettikleri ayçekirdeğinin kurutulması için daha önceleri kendilerine tahsis edilen Ahmet Türkel Çevre Yolunun bir şeridinin, 2 yıldan bu yana yasaklanmasının üzerine, yolun bir bölümünün yeniden kendilerine tahsisi edilmesi için Kaymakamlığa başvuran Ayçekirdeği Üreteciler, ret cevabını aldılar.

Ahmet Türkel Çevre Yolunda  Ayçekirdeği Kurutulmasına İzin Yok

Kaymakam Ali Akça, ayçekirdeği kurutulması sırasında yaşanabilecek olumsuz olayların, hukuki ve vicdani sıkıntılar oluşturabileceğini söyleyerek, çiftçilerin teklifini kibarca reddetti.

İlçe Trafik Komisyonunca 2012 yılında alınan karar doğrultusunda, Ahmet Türkel Çevre yolunda Ayçekirdeğin hijyenik şartlarda kurutulamaması ve ağır taşıtların kullandığı yol olduğu için herhangi bir kazaya mahal verilmemesi nedeniyle çevre yolunda, Ayçekirdeği kurutma işlemi yasaklanmıştı.

2013 yılında İnegöl Alası patentini alan İnegöl Ayçekirdeğinin, fiyatının artmasıyla çiftçiler Ayçekirdeği üretimine önem vermeye başladı. Bu yıl Ayçekirdeği üretimin alanlarının ve rekoltesinin artması ile Ayçekirdeği kurutmak için alternatif yerler arayan üreteciler, Ahmet Türkel Çevre Yolunun, bir kereye mahsus kurutma alanı olarak kullanılması için Kaymakamlığa başvurdular.

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ile birlikte Kaymakam Ali Akça’yı makamında ziyaret eden Ayçekirdeği Üretecileri, Ahmet Türkel Çevre Yolu’nun bir şeridini ayçekirdeği kurutmak için kullanmak istediklerini belirttiler.

Basına kapalı geçen toplantının ardından bir açıklama yapan Kaymakam Ali Akça, “Kurutma işlemine izin verecek olan kaymakamlık veya belediye değildir. Kaldı ki oradaki herhangi bir kazanın sorumluluğu, vicdani ve hukuki anlamda sıkıntılıdır. Orada bir kaza olabilir, araçların veya 112 Acil Servis Ambulansı ile İtfaiye araçlarının ulaşımını engelleyebilir. Yolların kapatılması ancak tamirattan dolayı olabilir. Ayçekirdeği kurutulacak diye yollar kapatılması doğru değildir. ‘Gelecek sene kurutma yeri yapılabilir mi?’ şeklindeki taleplerini ilettiler. Biz de gelen o talebi ilgili yerlere ileteceğiz. Yolların sorumluluğu, Bursa Büyükşehir  Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı UKOME Şube Müdürlüğü’ne aittir. Çiftçilerimizle bir araya geldik. Bu konuları ilettik. Onlarda bu açıklamadan memnun kaldılar. Çiftçilerimiz de bu konuya duyarlı davrandılar. Önümüzdeki sene inşallah bir takım çalışmalar yapılacak biz de onlara destek vereceğiz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER