“Aile Hekimlerine nöbet uygulamasında

‘Gönüllülük’ dikkate alınmalı”

“Aile Hekimlerine nöbet uygulamasında

Sağlık-Sen Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Aydın yaptığı açıklamada, Sağlık-Sen olarak baştan beri Aile Hekimlerinin nöbet tutmasına karşı çıktıklarını ifade ederek, “Tam Gün Yasası’yla kanuni altyapısı oluşturulan nöbet mecburiyeti, her şeye rağmen yine de uygulanacaksa, ihtiyaç duyulan yerler ve gönüllülük esası dikkate alınarak yapılmalıdır” dedi.

MESLEKİ MALİ SORUMLULUK SİGORTASI ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Tam gün yasasıyla, aile hekimlerine nöbet tutma mecburiyeti getiren kanuni düzenleme, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 09.04.2014 tarih ve 2014/12 No’lu genelgeyle uygulanmaya başlandığını belirten Hüseyin Aydın, “Genelgede nöbet hizmetlerinde uyulacak hususlara yer verildi. Sağlık-Sen olarak baştan beri aile hekimlerinin nöbet tutmasına karşı çıktık, bu uygulamadan vazgeçilmesini istedik. Acil servislerdeki doktor ihtiyacına istinaden başlatılmak istenilen nöbet uygulaması, sorunu çözmeyeceği gibi, bazı yeni sorunları da beraberinde getirecektir. Tam Gün Yasası’yla kanuni altyapısı oluşturulan nöbet mecburiyeti, her şeye rağmen yine de uygulanacaksa, ihtiyaç duyulan yerler ve gönüllülük esası dikkate alınarak yapılmalıdır. Nöbet tutacak doktorların karşılaşacağı sorunlar bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Bunlardan biri de ‘Mesleki Mali Sorumluluk Sigortası’dır. Acil serviste nöbet tutan doktorların kurumca ödenen zorunlu mesleki mali sorumluluk sigortası bulunmaktadır. Acil serviste nöbet tutacak olan aile hekimlerinin nöbette yaşayacakları vakalara karşı mesleki mali sorumluluk sigortaları sorunu çözüme kavuşturulmalı, illa da nöbet tutturulacaksa, aile hekimlerinin Mesleki Mali Sorumluluk Sigorta primleri kurumca karşılanmalıdır” diye konuştu.

YENİ SORUNLARI BERABERİNDE GETİRECEK

Özellikle kamu görevlisi olmayan aile sağlığı elemanlarının hastanelerde hangi statüde nöbet tutacağı ve hastalara nasıl müdahale edeceğinin de ayrı bir sorun olduğunu ifade eden Aydın, “Mevzuat düzenlemeleri yapılmadan başlatılmak istenen uygulama, yeni sorunları da beraberinde getirecektir. Sağlık-Sen olarak çağrımız, acil servislerdeki doktor açığını kapatmanın yolu, aile hekimlerine nöbet tutturmak değil, koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık vermek ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulmasını sağlamaktır. Aile Hekimlerinin nöbet uygulaması ile ilgili Genel Başkanımız Metin Memiş’in girişimleri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Genel Merkez nezdinde sendikamız bu işin takipçisi olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER