AKTAŞ´TAN ACİL EYLEM PLANI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediyenin 4,5-5 milyar lira borcu olduğunu belirterek, "Belediye 2032 yılına kadar borçlu.

AKTAŞ´TAN ACİL EYLEM PLANI

2018 yılının gelirleri gider ve kredileri karşılamıyor. Ama iflas etmiş durumda değiliz." dedi. Şehri batıya doğru yatay büyütme mesajı veren Aktaş, "Mevcut yerde 5 katı 15 kata çıkararak çözüm üretmek iş değil. Eğer batıda yeni imar planı konusunda süreç bunu gerektirirse taraflarla konuşacağız. Cumhurbaşkanımız ilk görüşmemizde Doğanbey´i sordu. Bu konuda bir şeyler yapmak isterim " diye konuştu. Başkan Aktaş 2 bin kişiyi işten çıkarmanın söz konusu olmadığını bugüne kadar 120 kişiyle yolları ayırdıklarını hatırlattı.

"CİDDİ BORCUMUZ VAR"

Başkan Alinur Aktaş, görevdeki 34. gününde acil eylem planını paylaştı. Ufak dokunuşlarla şehirde herkesi ilgilendiren konularda rahatlama sağlayacaklarını kaydeden Başkan Aktaş, "3 P kuralını uygulayacağız. Para, personel ve proje. Eğer bu 3´ü arasında bir ahenk bir uyum varsa, belediyenin ölçeği ne olursa olsun sorun ve sıkıntı yok. Bunu ne kadar ahenkli götürüyorsanız o kadar başarılı oluyorsunuz. Burası Anadolu, insanlara dokunmanız lazım. Acısında tatlısında beraber olmanız lazım. Siz sokakları altınla döşeyin gönülleri imar edemezseniz; muvaffak olamazsınız. Bu üçünü ahenkli bir şekilde götürmek zorundayız. Bununla alakalı sıkıntılarımız var. Borçsuz belediye fikrine katılmıyorum. İş yapan belediyenin borcu olur. Mesele sürdürülebilir borçlarınızın olması, Türkiye´nin 4.belediyesinin borçlarının olması normal. Yeter ki normal gidişat ve durumunuzu etkilemesin. Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin ciddi borçları var. İşin ilginci 2032 yılına kadar borçlarımız var. 4,5-5 milyar lira borcumuz var. Çok normal olabilir. Avrupa merkezli ve Dünya Bankası merkezli, yurt içinden alınmış borçlar var. İşin ilginç tarafı; borçların yüzde 60´ı 2018-2019-2020 yıllarında. 2018 ile alakalı hele çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. 2018deki gelirlerimiz gider ve kredileri karşılamıyor. Devam eden projelerin ve yeni projelerin hak edişlerini demiyorum. Genel giderlerimiz ve beraberinde mevcut kredilerimizi karşılamaya yetmiyor. Kredilerimiz kapalı. Kredi almaya hakkımız yok. En küçük bir endişem yok. İflas söz konusu değil. Diğer belediyelerde de borçlar var. Ankara´dan bir miktar borcumuz fazla. Burası belediye. Belediye kapanmaz, 3 aşağı 5 yukarı toparlanır. Bu süreçten sonra yapacaklarımız önemli. Yanlış yapan varsa kanuna hesabını verir. Aldığım tabloyu en düzgün hale getirmek durumundayım" dedi.

"BURSA BENİM DAMARLARIMDA DOLAŞAN KAN GİBİ"

En büyük güvencesinin Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu´nun yanı sıra, Bursalı bakanlar, milletvekilleri, il teşkilatı olduğunu kaydeden Aktaş, "34 günde vatandaşla görüşüp beklentileri öğreniyorum. Otobüse, metroya biniyorum. Kendi aracımla geziyorum. Şehri şehirde yaşayan bir insan gözüyle inceliyorum. Bereket sofrası buluşmalarımız var. Velhasıl Bursa benim damarlarımda dolaşan kan gibi bütün vücudumu sarmış durumda. Cuma gününden itibaren de şehirde ikamet ettiğimi ifade etmek istiyorum. Bursa Türkiye´nin 4. büyük ili. Bursa 2. büyük ticaret şehri, Bursa büyük projeler kovalamak zorunda. Yaptığı projelerle örnek olmak zorunda. 17 ilçe belediyemiz, otobüsünden pilavına, aşuresinden yemeğine varana kadar bir sürü kurumlara destek veriliyor. Ama Büyükşehir Yasası´nın da işaret ettiği gibi bizler şehrin imarı, kentsel dönüşümü, ulaşım ve trafiğiyle alakalı, turizmiyle alakalı, ekonomisiyle alakalı, vizyon projeler yapmalıyız. Bazen önde koşarak bazen maddi destek sağlayarak, bazen adımız geçmese de katalizör olmak zorundayız. İlçe belediyeleri sosyal belediyecilik yapmak durumundalar. Gelen herkese söylüyorum, lütfen ilçe belediyelerimizi harekete geçirelim. Ben yalnız başıma bir hiçim. Hep beraber bütün olduğumuzda bir güzelliği ortaya çıkarıyoruz. Başbakan Yardımcımız, tecrübeli bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanımız, teşkilat mensuplarımız, yürekler toplu atmazsa kesinlikle sıkıntı olacağını ifade etmek istiyorum. Birkaç kişisel konunun asla bizi yolumuzdan çeviremeyeceğimizi ifade etmek istiyorum. Büyükşehir Belediyesi, Buski, bizim bağlı şirketlerimizde 11 tane bağlı şirketimizde çalışan arkadaşımızın hepsinin bu sürece katkısı olacaktır" diye konuştu.

"120 kişi ile yollarımızı ayırdık"

"Belediyeden 2 bin kişi çıkaracaklarmış sözlerine itibar etmeyin" diyen Aktaş şunları söyledi: " Ben hayatım boyunca kimsenin ekmeğiyle oynamadım. Bundan Allah´a sığınırım. Lakin çalışmayan, üretmeyen, savsaklayan babam olsa afetmem. Siyaset yapamam, süslü sözler söyleyemem, işin gerekleri neyi gerektiriyorsa onları yapmak durumundayım. Bu konuda algı oluşturmak isteyenlere de müsade etmeyeceğimi ifade etmek istiyorum. Bugüne kadar 120 arkadaşımızla yollarımızı ayırdık. Zaten 2-3 bin kişiyi işten çıkarmak da tazminat anlamında finansal dengeleri bozar. Sonuç odaklı olacağız. Evelemeden yapacağız. Söz verdik mi yerine getireceğiz. Bir şeyin sözünü verdik mi yerine getireceğiz. Şeffaf olacağız. İşler birisinin tavassutu ile yürümeyecek, öncelik ve aciliyete göre işler halledilecek. Bir tane derdimiz, bu milletin hayır duasını almak. Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği istikamet doğrultusunda 2019 yerel ve genel seçimlerine Bursa´mızı en güzel şekilde hazırlamak. Sizce Bursa´nın en büyük 3 problemi nedir diye herkese sorduk. Şu ana kadar ulaşım, trafik toplu taşıma maddesini ikinci sırada söyleyeni hiç görmedim. Herkes ilk 3´te bunu birinci sırada söylüyor. "Biz Ankara´nın gücünü çok fazla kullanamıyoruz. Biz merkezi hükümetin imkanlarını Bursa olarak çok kullanamıyoruz" gibi sözler duyuyoruz"

"TEK YÖN UYGULAMASI GENİŞLETİLMELİ"

Revize ettikleri, iptal ettikleri ya da yeniledikleri projeler olduğunun altını çizerek, "Konunun uzmanlarıyla istişare ediyoruz. İşin uzmanlarından bilgiler alarak ortaya bir sunum yapmaya çalışıyorum. Bununla alakalı şehrin menfaatleri, iptali gerekiyorsa iptal, uygulamayı gerektiriyorsa uygulama. Revizyonu gerektiriyorsa revizyon yapmak durumundayız. Hiç bir ilçemizin şehir merkezinde ya da diğer ilçelerde projeleri kuru kuruya iptal etmenin derdinde değilim. 48 kilometrelik hattımız var. Bu azımsanmayacak bir rakam ama özellikle büyük bir kısmının yer üstü olmasının kaygıları var. Bursaray araçlarında sabah akşam yoğunluğunu azaltmak için sefer sıklığının arttırılması ve bekleme süresinin azaltılması yazılım ve modernizasyon gerektiriyor. Teknik anlamda bazı şeyler el vermiyor. Rakamsal olarak ciddi maliyetler. Bursaray araç dizaynının arttırılarak kapasite arttırılması, park et bin sistemi, otoparkların ve bisikletin yaygınlaştırılması, otobüs ve minibüste düzenleme ile Bursaray ile entegrasyonunun sağlanması, doğu batı aksında park yasağı ile rahatlatılması sağlanacak. Doğu batı aksında 213 çıkış noktası var. Çözüm ortağı olarak gördüğümüz minibüsçüler ve benzerleri var. Her isteyenin istediği yere gittiği sistem dünyada hiç bir yerde yok. Belirli uygulamaları yapmak durumundayız. İzmir Ankara karoyulunda Gül, Mudanya, Acemler, Gökdere ve Otosansit kavşağında şerit genişletilmesi yapılarak geçiş kapasitesinin arttırılması sağlanacak. Acemler köprülü kavşağından İzmir´den gelenlerin direksiyonel kolla Acemler viyadüğünün yapılması, Mudanya köprülü kavşağı, Beşevler Dikkaldırım trafik bağlantılarının sağlanması, Soğukkuyu´dan çıkanların mudanya yoluna yönledirilmesi, Beşyol ve Panayır kavşaklarının öncelikli tamamlanarak yolun 3 şeride çıkarılması sağlanacak. 30 metrelik imar yolu Çelebi Mehmet, Hüdavendigar, Yıldırım Beyazıt kesiminde kamulaştırmalar tamamlanacak. Mudanya Filament Kavşağı´nda düzenleme yapacağız. Şehir içine kamyon ve TIR´ların girmesi konusunda denetlemek durumundayız. Dosab´dan çevre yoluna bağlantı yapılarak kamyonların karayoluna girişini önleyeceğiz. Mudanya Güzelyalı için çevre yolu yapacağız. Akıllı kavşak uygulamalarını arttıracağız. Stadyumda ciddi sıkıntı var. Bağlantı yolları ve viyadük imalatlarının yapılmasıyla Dikkaldırım-Çekirge tek yön planlamasını yapacağız. Bursa´da tek yön uygulamalarının arttırılması gerekiyor" diye konuştu.

"TOPLU ULAŞIM VE SUDA 6 AY SONRA YENİ İNDİRİM YAPACAĞIZ"

Toplu ulaşımı teşvik etmek istediklerini kaydeden Başkan Aktaş, "Toplu ulaşımı teşvik etmek için indirimler yaptık. 6-7 ay sonra bir indirim daha yapacağız. Toplu ulaşımı teşvik etmemiz gerekiyor. Bu manada üst geçit, kavşaklar gözden geçirilecek. Stadyum çevresinde otopark ciddi sıkıntı. Hem stada ulaşımın rahatlatılması, emniyetle istişare halindeyiz. Stat civarına yeni bir metro istasyonu yapılıyor. Maç günlerinde stadyum çevresinde tedbirleri üst seviyeye çıkaracağız. Bir hastane, 5 otel, gelişen bir bölge. Eğer bir şeyler yapılmazsa, geleceğini hayal bile edemiyorum" şeklinde konuştu

"YILDIRIM METROSU VE GÜNEY ÇEVRE YOLU İÇİN DESTEK İSTEYECEĞİZ"

Yeni yatırımlar konusunda özellikle merkezi hükümetin desteklerini, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu´na söylediğini dile getiren Aktaş, "Sayın Cumhurbaşkanımızla görüştüğümüzde ifade edeceğiz. Yakın zamanda kendisini Bursa´da misafir edeceğiz. 6,5 kilometrelik kent içi toplu ulaşımın geliştirilmesine katkı için Yıldırım metro projesinin yapımına başlanmasını ve bugüne kadar hiç destek alamadığımız konuda Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bakanlardan destek isteyeceğiz. Ankara İzmir yoluna alternatif olan dağ eteklerindeki Güney imar çevre yolumuz çok önemli. Cumhurbaşkanımızla bir çok şey konuşup havada bırakmaktan ziyade, üzerine basa basa isteyeceğim konudur" şeklinde konuştu.

AKTAŞ´IN İPTAL ETTİĞİ PROJELER

Aktaş, iptal edilen projeler konusunda ise şunları kaydetti: "Kesinlikle istişare etmeden, araştırmadan yapılmış bir şey yok. Onlar bizim büyüğümüzdür. Son 2 belediye başkanımız ağabeyimiz, partilimizdir. Gökdere-Teferrüç teleferik projesi iptal edildi. 64 milyon artı KDV, 100 milyon lirayı bulacak proje. Uludağ yap işlet devret ile yapılmış. Çok doğru bir proje. Marmaray ve Osmangazi Köprüsü´nde olduğu gibi. 300 binin altında binen olduğunda belediye finanse edecek. Geçen yıl 800 binli rakamları bulmuş. İşletme konusunda ciddi sıkıntılar var. Uludağ´a giderken ormanları gür ağaçları, beyaz örtüyü görüyor. Bu hatta giderken insanlar neyi görecek ben çok merak ediyorum şahsen. Bu kaynağı güney kuzey hattında yol açmak, genişletmek için kullansak tarihe mal oluruz. Bu projeyi iptal etmek zorundayız. Sıcaksu Yiğitali teleferik hattı da durduruldu. Yakın çevre yolu Yunuseli viyadüğü, Kükürtlü bağlantı yolları iptal edildi. Fantezi peşinde koşamayacağız. Yapılabilir şeyleri konuşmak zorundayız. S plaka satışı da durdurulmuştur. İlçe belediyelerin sattığı S plakalar var. Bazı ilçelerin konuyu abartarak çok yüksek rakamlarda S plaka sattıklarını biliyoruz. Bunları bir denge, ahenge oturtmak zorundayız. Yıldırım Şükraniye viyadüğü proje aşamasında iptal edildi. Su kuşu, hava ulaşımı da iptal edildi. Osmangazi Köprüsü bu devletin yatırımıdır, Sabiha Gökçen en popüler havalimanından birisidir. Yenişehir Havalimanı burada. 1,2 yolcu ortalamasıyla giden uçaklarla vakit geçiremeyiz. Yüzde 10 indirim maliyeti 13 milyon, Su Kuşu´nun zararı 18 milyon lira. Fantezi işlerle uğraşmayacağız. Bu şehrin imajını yükseltecek projelere ihtiyacımız var. Bize zarar ettiren projelerle uğraşmak zorunda değiliz. İstanbul, Kocaeli, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 15-16 gün önce bir araya geldik. Uçaklardan bir tanesini Marmara Denizi´ni denetlemek için kiralayacağız. Diğer uçakları satacağız. 4 uçaktan en iyi konumda olanını Marmara Denizi´nin bütün sahillerini denetleyeceğiz. İstanbul, Bursa, Kocaeli 400 kilometre civarında sahili denetleyeceğiz. Burulaş Travel şirketini de kapattık. İsabey´de katı atık transfer istasyonu var. 12 milyon liraya ihale edilmiş. Çalışmayı durdurduk. Transfer istasyonu Samanlı´da konuşlandırıldı. Orhangazi´de zeytin işleme tesisi iptal edildi. Mustafakemalpaşa ilçesinde 13 milyon liralık kule restoranının ihalesini iptal ettik"

"YENİ İMAR PLANLARIYLA ŞEHRİ BATIYA DOĞRU BÜYÜTECEĞİZ"

Başkan Alinur, Doğanbey Kentsel Dönüşüm konusunda bir şeyler yapmak istediğini ifade ederek, "Cumhurbaşkanımızın ilk tevdi ettiği konu, kentsel dönüşüm ve Doğanbey´i kast ederek dile getirdiği konu. Yapılan itirazla kentsel dönüşüm durdu. Önümüzdeki hafta odalarla bir araya geliyoruz. Onların da düşüncelerini almak zorundayız. Mağdurlar ve bekleyen konular var. Kimseyi mağdur etmek durumunda değiliz. Gereken yapılacak. Bin metrekarelik alanlarda, parsel bazında 150 daire yıkarak 400 daire yapmak kentsel dönüşümle çok izah edilemez, kentsel yenileme mi dersiniz, farklı bir model mi dersiniz. Konunun tarafları var. Bir vatandaş boyutu, iki belediye, üç devlet, dört müteahhit boyutu var. Herkesin kazandığı maç olmaz. Biz öyle sistemler geliştiriyoruz ki, herkes kazanıyor. Şehri büyütmemiz gerektiği çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. 0,50 ile alakalı bakanlığın yasal çerçevesinde devam edecek. Bunu odalar da ifade ediyor. Yeni imar alanlarıyla şehri batı yönünde büyütmemiz gerektiğini bir kez daha ifade etmek gerekiyor. Mevcut yerde 5 katı 15 kata çıkararak çözüm üretmek iş değil. Eğer batıda yeni imar planı konusunda süreç bunu gerektirirse taraflarla konuşacağız. Orta ve uzun vadeli proje. Parsel bazında küçük dönüşümler yerine ada bazlı bu işleri halletmek durumundayız. Doğanbey olayı var ki, ama Ulucami ve Kapalıçarşı gibi Uludağ´ın hemen ön görüntüsünde olduğu için şehrin tam göğsüne böğrüne saplanan hançer gibi durduğu için sıkıntılı bir konu. Bu konuda bir şeyler yapmayı çok arzu ediyorum. Kafamda konular var ama Cumhurbaşkanımızın bize desteği ve katkısının olması çok önemli. Kentsel dönüşüm konusunda mevcut bekleyenlerle alakalı, mümkün olduğunda sorunlar aşılarak halledilecek. 21´inde meclisimiz var. Yeni sistemin ilgili taraflarla bir araya gelinerek kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etmek istiyorum" dedi

BİLOBARD KİRLİLİĞİNİ KALDIRIYORUZ

Şehrin giriş çıkışlarının yeşil temasına uygun hale getirilmesinin ilk talimatlarından birisi olduğunu vurgulayan Aktaş, "İstanbul, İzmir, Ankara girişlerinin düzenlenmesi talimatını verdim. Orman Bakanımızdan destek aldık. Bilboard kirliliğine düzenleme getirdik. Bazılarını kaldırtıyorum. Kent estetiği birimine verdik. Yeni bir şey koymak yok. Eski stadyumun olduğu bölgedeki çalışmalara da hız verdik" diye konuştu.

"SUDA YENİ BİR İNDİRİM YOLDA"

BUSKİ ile alakalı yatırımların olduğunu, 9-10 projeyi Orman Bakanlığı´na pasladıklarını kaydeden Aktaş, "Gücümüzün yetmeyeceği projelerdi. Büyük yatırıma girmek asla yok. Mevcutla çok şey yapıp yarım yarım yapmaktansa, az yapalım tamamlayalım. Mevcutların acilen bitirilmesi lazım. Sulama yüzde 80 yapmışsınız, yüzde 20´sini yapmadığınız için birileri istifade edemiyor. Köylü çiftçi istifade edemediği için isyanlarda. Yarım kalan işlerin tamamının bitirilmesi. Yeni bir yatırım aciller haricinde söz konusu değil.Suda yüzde 10 indirim yaptık. Kesinlikle 6-7 ay sonra mevcut rakamları değerlendirip bir indirim daha gerçekleştireceğiz. Elimizde su fabrikamız var. 80 milyon lira yatırım yaptık. Bir yıl süreyle Jeotermal Aş.´ye devrini gerçekleştirdik. Yeri geldiğinde değerlendirilir. Arıtma Tesisi´nin yaydığı kötü kokuların bertaraf edilmesi, çevre hava kirliliği gibi konularda ciddi müeyyideler uygulanacak" şeklinde konuştu. İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner18