AMBALAJ VE PALET ÜRETİCİLERİ BALKANLAR'A AÇILIYOR

İnegöl Keresteciler

AMBALAJ VE PALET ÜRETİCİLERİ BALKANLAR'A AÇILIYOR
İnegöl Keresteciler

İnegöl Keresteciler ve Benzerleri Odası Başkanı Muzaffer Balcıoğlu’nun da katıldığı MAPSİAD’ın Eylül ayı istişare toplantısında, Avrupa Paletçiler Birliği (EPAL) Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan Ulusal Komite Başkanı Kiril Vasilev, ulusal komite temsilciliğini yürüttüğü 3 ülke ile Türkiye arasındaki iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

MAPSİAD Başkanı Akın Balcıoğlu da söz konusu iş birliği için prensipte anlaştıklarını kaydetti.

Kısa adı MAPSİAD olan, Marmara Bölgesi Ahşap Ambalaj Palet Üreticileri Sanayici ve İşadamları Derneği, üyelerinin uluslararası pazarlarda daha etkili olmaları için kolları sıvadı. Derneğin İzmit Darıca’daki Yelkankaya Otel’de yapılan Eylül ayı istişare toplantısına EPAL (Avrupa Paletçiler Birliği) Bulgaristan, Romanya, Yunanistan “Ulusal Komite Başkanı” Kiril Vasilev davet edildi.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan MAPSİAD Başkanı Akın Balcıoğlu, üyelerinin uluslararası pazarlarda daha etkin olmalarını amaçladıklarını söyledi. Hiçbir ülkenin hızla küreselleşen dünya pazarlarında tek başına etkili olamayacağını düşündüklerini söyleyen Akın Balcıoğlu, “Bütün sektörlerin bel kemiği olan sektörümüzün farklı ülkelerden partnerlere ihtiyacı var. MAPSİAD olarak Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’ın EPAL Ulusal Komite Başkanlığı’nı yapan Kiril Vasilev ile bir süredir görüşmeler yapıyoruz. Her türlü ortak çalışmaya hazır olduğunu belirtti ve davetimize katıldı. Kendisine teşekkür ederim” dedi.

Akın Balcıoğlu, ahşap palet ve ahşap ambalaj sektörünün dünya ticaretindeki öneminin her geçen gün daha da anlaşıldığını vurguladığı konuşmasında şunları söyledi; “Ahşap palet ve ahşap ambalaj üreticileri olarak değişen şartlara uygun yapılanmalar içinde olmak zorundayız. Türkiye’de sektörümüz gelişen teknolojiye hızla uyum sağlamıştır. Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan AB üyesi olduktan sonra üretim konusunda büyük atılımlar yaptılar. İkisi komşumuz olan Balkanlar’daki bu ülkeler ile Türkiye arasında işadamları düzeyindeki iş birliğinin gelişmesi hepimizin ortak temennisi oldu. Birlikte yapabileceğimiz ve birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum.”

EPAL Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan Ulusal Komite Başkanı işadamı Kiril Vasilev’de MAPSİAD’ın davetini büyük bir sevinç ile kabul ettiğini söyledi. İnşaat sektörünün ardından ahşap palet ve ahşap ambalaj sektörüne de girdiğini kaydeden Vasilev, “Bu sektör bütün sektörlerin bel kemiği olduğu için çok sağlam bir yapılanma gerekiyor” diye konuştu.

Vasilev, temsilcisi olduğu ülkelerde üretim kültürünün yeni yeni geliştiğini ve AB üyesi olduktan sonra da büyük atılımlar yapıldığını belirterek, “Türkiye’de çok iyi bir üretim kültürü var. Yüksek teknolojiye ve tecrübeye sahipsiniz. Birlikte çok güzel işler yapabiliriz. Sizin teknolojiniz bizlerden ileri, bizim ise AB pazarında büyük bir gücümüz var. Bunları birleştirerek kârlı yatırımlar yapabiliriz. Biz sizlerle çalışmaktan büyük bir keyif alacağız. Komşu ülkelerde yaşıyoruz ve insanların komşularını seçme şansı yok. Ama komşuları ile iyi ilişkiler kurarak gelişme şansları var”  dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2009, 05:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER