AÖF Sınavında Çıkan İnegöl mobilyası sorusu tepki çekti

..,.,

AÖF Sınavında Çıkan İnegöl mobilyası sorusu tepki çekti

AÖF Sınavında Çıkan İnegöl mobilyası sorusu tepki çekti

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınavlarında çıkan İnegöl mobilyası ile alakalı soru İnegöllülerin tepkisini çekti.

Geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi ve Pazar günü tüm Türkiye´de olduğu gibi İnegöl´de de öğrenciler Açık Öğretim Fakültesi sınavlarında ter döktü.

/resimler/2017-11/27/1640336649930.jpg

Pazar günü saat 14.00´de 4. Oturum da sınava giren Adalet Bölümü öğrencileri, Medeni Usul Hukuku Dersi alanında sorulan İnegöl mobilyası ile alakalı soruyu okuduklarında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Testin A kitapçığı 7. Sorusunda yer alan Eskişehir´de mobilya ticareti ile uğraşmakta olan A Limited Şirketi ve Bursa İnegöl´de mobilya imalat ve ticareti alanında faaliyette bulunan B Anonim Şirketi arasında ‘bayilik sözleşmesi´ imzalanmıştır. Taraflar arasında sözleşmenin yetki sözleşmesine ilişkin maddesine göre, iş bu sözleşmeden doğan uyuşmazlıkların çözümünde diğer mahkemelerin yanında Bursa mahkemeleri de yetkili kılınmıştır. A Limited Şirketi, üretici B Anonim Şirketinin siparişlerin üretimini zamanında tamamlanmaması ve ücretleri ödenmiş olmasına rağmen ürünleri teslim etmemesi nedeniyle uğramış olduğu maddi zararların tazmini amacıyla Eskişehir Asliye Ticaret Mahkemesinde B Anonim şirketine karşı alacak davası açılmıştır. Buna göre aşağıraki ifadelerden hangi doğrudur? A) Taraflar arasındaki yetki sözleşmesi geçersizdir. B) davalı şirket esasa cevap süresi içinde cevap dilekçesinde yetki itirazında bulunabilir. C) Davalı şirket dava sona erinceye kadar yetki itirazında bulunabilir. D) Mahkeme yetkili olup olmadığını re´sen inceleyebilir. E) Yetki sözleşmesi ile belirlenen yer mahkemesi münhasır yetkili olduğundan kanunen yetkisi olan diğer mahkemelerin yetkisi kaldırılmış olur.”şeklindeki ifadelerin yer aldığı soru şoke etti.

İnegöl Mobilyacılarını taahhüdü yerine getiremediğinin vurgulandığı soru İnegöllülerin büyük tepkisini çekti. Bazı öğrenciler bu duruma tepki gösterip cevaplarken, bazıları ise cevaplamaktan kaçındılar.

KAYMAKAM TEPKİ GÖSTERDİ

Pazar günü yapılan sınava eşi Ferahil Akça ile giren İnegöl Kaymakamı Ali Akça´da sorulan soruyu "Her yerde olduğu gibi İnegöl´de de ticari bir takım problemler olabilir. Ancak İnegöllü mobilya üreticileri değerli insanlardır. Mobilyasıyla ünlü İnegöl ile alakalı sorunun bu şekilde sorulması  pek şık olmamış" şeklinde değerlendirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner18