ARTVİN'İN KURTULUŞU İNEGÖL'DE KUTLANDI

Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü önceki gece Osmanlı Düğün Salonunda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

ARTVİN'İN KURTULUŞU İNEGÖL'DE KUTLANDI

Programa İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı, Şavşatlılar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Durmuş Aydın, CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Hakan Özdemir’in yanı sıra bin civarında davetliler katıldılar.

Programın açılış konuşmasını yapan İnegöl Artvin Kültür Derneği Başkanı Kemal Torun, “Artvin Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmış ve öyle kalmıştır. Tarihte 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sonrası Ruslara savaş tazminatı olarak verilmiştir. 43 yıl süren esaret yılları ve çekilen acılar, ekim devrimi sonrası önce Rusların çekilmesiyle sonra Mondros ateşkesle İngiliz ve Gürcü işgalinde kaldı. Anadolu'da Kurtuluş savaşı başlayınca sivil milis kuvvetlerinin de desteğiyle 7 mart 1921 tarihinde Artvin'imiz düşman işgalinde kurtulmuştur. 16 Mart 1921 Moskova antlaşmasıyla sınırlar belirlenmiş ve güvence altına alınmıştır. Hepimizin kurtuluş günümüzü kutluyor iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Artvin'in kurtuluş şenliği gecesinde; dernek bünyesinde oluşturulan Halk dansları folklör ekibi Artvin yöresi halk oyunları büyük beğeni topladı.

Ayrıca salonun girişinde davetlilere; Artvin yöresel gıda ve kıyafetlerin, köylerinde kullanılan aletlerin fotoğraflarını yansıtan, bir sergiye de yer verildi.

Gecede Türk Halk Müziği sanatçısı Çiğdem Taştan'ın muhteşem konseri davetlilerce gecenin ilerleyen saatlerine dek devam edildi.

Gece akordeonla Artvin yöresi halk dansları esnasında davetliler ve siyasiler de halk eşlik ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER