BAKANLIK GERİ ADIM ATTI

Sendika olarak Türkiye genelinde başlattıkları 'Performansa Hayır' imza kampanyasının sonuç verdiğini ifade eden Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Sinan Aktaş, “Hamdolsun bu tepkimiz ses getirdi ve bakanlık performans değerlendirmesi uygulamasından vazgeçti' dedi.

BAKANLIK GERİ ADIM ATTI

Memur-Sen İlçe Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen ilçe Başkanı Sinan Aktaş, Milli Eğitim Bakanlığının yoğun baskılar sonucu öğretmen performans değerlendirmesinden vazgeçtiğini söyledi. Yaşanan süreç ile ilgili açıklamalarda bulunan Aktaş, “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü 2023 eğitim strateji vizyon belgesinde konuların biri de öğretmen performans değerlendirilmesiydi. Bunun yanında sözleşmeli öğretmenlik ve sözleşmeli öğretmenliğin mülakatı gibi konular burada karar altına alınmıştı. Daha önce gündeme geldiğinde sendika olarak bunu kesinlikle kabul etmeyeceğimizi dile getirmiştik. Bu son dönemde yine bakanlık eğitim-öğretim yılının başında yine pilot illerde uygulama yapılacağını bildirmişti ve biz de buna Eğitim Bir-Sen yönetimi olarak karar alarak bunun yürütülmemesi noktasında karar almıştık. Daha sonra içinden geçtiğimiz bir aylık süre içerisinde tekrar performans değerlendirmesi gündeme getirildi” diye konuştu.

BU KONUNUN GÜNDEME ALINMASINI DOĞRU BULMUYORUZ

Eğitimde hala çözüm bekleyen birçok sorun olduğuna dikkat çeken Aktaş, “Biz eğitimde orta öğretime geçiş sistemi büyük problemlerle karşımızdayken öğretmenlerin tayin ve yer değiştirme durumları ve yöneticilerin atama yönetmeliği kaosa dönüşmüşken ve sözleşmeli öğretmen uygulaması ve sözleşmeli öğretmen alımı mülakatla devam ediyorken ve okulların bütçe sorunu varken, eğitimde konuşulacak birçok konu varken bunun gündeme getirilmesinin doğru olmadığını dile getirdik. Performans değerlendirilmesi eğer yapılacaksa öğretmenlerin başarılarının ödüllendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BU UYGULAMA YOK

Dünyanın hiçbir yerinde öğrenci velisi ve öğrencinin kendisi öğretmenini değerlendirip not vermediğinin altını çizen Aktaş “ Burada öğretmeni not veren değil de not alan konumuna düşürmek eğitimin altına dinamit koymak anlamına gelir. Dolayısıyla bu tepkimizi hem medya kuruluşlarının hem de sivil toplum kuruluşlarımızın nezdinde burada sendikamıza gelerek bize destek olan tüm sivil toplum kuruluşları platformuna teşekkür ediyorum” diye aktardı.

İNEGÖL’DE 2 BİN 200 İMZA TOPLAYIP BAKANLIĞA GÖNDERDİK

Sendikanın açtığı performansa hayır imza kampanyasıyla ilgili İnegöl’den 2 bin 200 imza toplayarak bakanlığa gönderdiklerini hatırlatan Başkan Aktaş, “Türkiye genelinde binlerce imza toplandı ve performansa hayır diyoruz şeklinde bakanlığa ilettik. Hamdolsun bu tepkimiz ses getirdi ve bakanlık performans değerlendirmesi uygulamasından vazgeçti. En azından şimdilik bu uygulama çöp kutusuna atıldı. Dolayısıyla ben eğitim çalışanlarının bu konuda müsterih olmasını istiyorum. Böyle bir uygulamanın eğitime, geleceğimize ve çocuklarımıza hiçbir katkısı yoktu. Ben dolayısıyla imza atan ve bize destek veren, tepkilerimize kulak veren başta basın ve yayın kuruşlarımıza teşekkür ediyorum. Sendikalı ve sendikasız eğitim çalışanlarına teşekkür ediyorum. Sendika üyesi olmayan ve farklı sendikalarda olan arkadaşlarımız da buna imza attılar. Bu imzalar sonucunda bakanlık geri adım attı ve bu uygulamayı kaldırdı. İnşallah artık böyle bir şey gündeme gelmeyecek” diye ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER