Beklenen Babayiğit Hamamlı’dan Çıktı

-Mucit Münür Bali, Çağrıya Uyarak Kendi İmkanları İle Yerli Otomobil Üretti-

Beklenen  Babayiğit Hamamlı’dan Çıktı

Yerli otomobil konusunda aranan babayiğit bulundu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye'de otomobil de üretin" çağrısına yanıt veren İnegöl’e bağlı Hamamlı mahallesi (Köyü) sakinlerinden Münür Bali, ‘Yerli Ferrari’ ismi verilen bir otomobil üretti. Motosiklet, buzdolabı ve profil parçalarından üretilen yerli Ferrari’nin şimdilik tek eksiği geri vitesi…

HAYALİNDEKİ OTOMOBİLİNİ ÜRETTİ

İnegöl’ün Hamamlı mahallesinde ikamet eden 33 yaşındaki Münür Bali, traktör tamirciliğindeki deneyimini kullanarak, otomobil yapmaya karar verdi. Profil, motosiklet motoru, plastik parçalar, sac, buzdolabı parçaları gibi malzemeleri kullanarak, otomobil yapabilmek için düğmeye bastı. Önce yapacağı otomobilin plan ve projesini çıkartan mucit Münür Bali, harcadığı iki yıllık beyin gücü ve el emeği sonucunda, hayalindeki otomobilini üretti. Mahalledeki gençlerin ön kaput kısmına “Ferrari” amblemi yapıştırıp “Yerli Ferrari” ismini verdiği otomobil, mahallede test sürüşlerine başlarken, mahalle sokaklarındaki deneme sürüşlerinde otomobil büyük ilgi gördü. Tamamen yerli üretim olan “Yerli Ferrari”nin tek eksiği ise, şimdilik geri vitesinin olmaması. Kendi el emeği üretiminin, henüz temellerini oturtan mucit Münür Bali, öncelikli olarak geri vitesi olan sistemi oluşturup, otomobilini daha da geliştirmeyi planlıyor.

TEK EKSİĞİ GERİ VİTESİ

Mahalle sakinlerinin ve özellikle çocukların tur atmak için adeta sıraya girdiği otomobil ile ilgili bilgiler veren mucit Münür Bali, 7-8 sene traktör tamirciliği yaptığını, küçüklükten beri bu tür işlere meyilli olduğunu belirterek, “Tamir ve yeni bir şeyler üretme konusunda merakım vardı. Bundan dolayı traktör tamirciliğine başladım. 7-8 yıl bu işi yaptıktan sonra bıraktım. O dönemde aklımda böyle bir fikir vardı. İki yıldan beri bu otomobili yapmaya uğraşıyorum. Bunu yapmak için profil, ön takım, akis, motosiklet, plastik, sac, buzdolabı parçaları kullandım. Test sürüşlerine başladıktan sonra esiklikler ortaya çıkıyor ve buna göre daha da geliştiriyorum. Şuan camlarının ölçüsünü aldım, ön ve yan taraflara cam taktıracağım. Geri vitesi olmadığı için şanzımanını değiştireceğim. Koltukları, deri sandalyenin ayaklarını keserek yaptım. Adını koymadık ama arkadaşlar geldi ‘Ferrari’ amblemini yapıştırdılar ve ‘Yerli Ferrari’ ismini koydular. Görenler şaşkınlıkla bakıyor. Özellikle çocuklar büyük ilgi gösteriyor. Ben de bazen alıp, mahallede tur attırıyorum. Evrakları falan olmadığından şuan trafiğe çıkmıyorum” dedi.

MUCİT KARDEŞİMİZİN İCADININ DEĞERLENDİRİLMESİNİ İSTİYORUZ

Mahallelerinden çıkan mucit Münür Bali’yi tebrik eden Hamamlı mahallesi Muhtarı Recep Ötünbek ise, “Köyümüz Mahallemiz) sakinlerinden Münür Bali, gerçekten güzel bir eser ortaya çıkarmıştır. Kendisine teşekkür ederim. Bu işlere gerçekten meraklı ve tecrübeli, kafası çalışan bir arkadaşımızdır. Kendisi sanayide traktör tamirciliği yapıyordu. Şuanda mahallemizde yaklaşık 100 adet traktör var, arıza durumunda iyi kötü buradaki tamir işlerini köylüye yardım etmek amacıyla, maddi yönden bir şey beklemeden yapıyor. Bu mucit kardeşimizin icadının Bursa’daki veya  Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki fabrikalarda değerlendirilmesini istiyoruz. Kendisini daha da geliştirmesi için güzel yerlerde görmek isteriz. Birilerinin, ülkemiz menfaatine elinden tutmasını bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2014, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER