BELEDİYEYE AİT TAŞINMAZLAR SATIŞA ÇIKACAK

İnegöl Belediyesinin Temmuz Ayı Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ın

 BELEDİYEYE AİT TAŞINMAZLAR SATIŞA ÇIKACAK

Başkanlığındaki toplantıya, AK Partili üyeler Eşref Yiğit, Fevzi Dülger, Hakkı Baydar, Yüksel Beyhan ve Mehmet Yurttutan mazeretlerinden dolayı katılmadılar. 21 gündem, 2 takrir olmak üzere toplam 23 maddi oy birliği ile kabul edildi. Gündemin ilk 6 maddesi İmar Komisyonuna havale edildi.

BAŞKANA YETKİ

Gündemin 18. maddesinde, “İhale ile Parsel Satış için Başkana Yetki Verilmesi” konusu görüşüldü. Maddeyle alakalı bilgilendirme yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “19 ayrı parsel var. Bunlarla alakalı arada kalmış, talipleri olan yerlerin satışlarını ihale ile satmamız gerekiyor. Bunun yanında birkaç tane var ki, aslında çok değerli olduğu halde şuan ya çok küçük miktarda kiralara verilmiş ya da amacına uygun kullanılamıyor. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı 19 ayrı noktayla alakalı satış yetkisi istiyoruz” dedi.

Satışa konu olan yerlerin gösterilmesinin ardından Başkan Aktaş, “Bunların ilanı, duyurusu rekabetin oluşması ve daha üst gelir elde edilmesi adına yapılacaktır. İlk duyurusunu burada yapmış olduk. İhale süreci 10-11. Ayları bulabilir. Boşaltılması gereken yerler var. Bir karar alınmış olsa bile bunun bürokratik kısmı var. Bununla alakalı başkana yetki verilmesiyle ilgili oylamaya gideceğiz. Yapılacak ihalelerimiz, çalışmalarımız var. Bütçemizi toparladık, sıkıntımız yok ama büyük projelerin hayata geçmesi adına ciddi ödenek ihtiyacımız olacak. Hem onu karşılamak hem daha iyi hizmet verebilmek adına iyi bir araç olacak” ifadelerini kullandı.

10 MİLYON DEĞERİNDEKİ ALANLAR SATILACAK

İnegöl Belediyesine ait Akhisar, Alanyurt, Kemalpaşa, Mahmudiye, Osmaniye, Hocaköy, Yeniceköy ve Ortaköy mahallelerinde satışa konu toplam 20 bin metrekare yerin toplam 10 milyon muhammen bedelle satışı için Başkana yetki verilmesi konusu oylanarak, oybirliği ile kabul edildi.

HUZUREVİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE TAHSİS EDİLDİ

İnegöl Belediyesi Huzurevi Müdürlüğü binasının yanında bulunan ek binanın Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) binası olması için 5 yıllığına Bursa İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis konusu görüşüldü. Huzurevinin ek binasının 7-8 yıllık bir bina olduğunu ve buranın KETEM için kullanılmasını istediklerini bildiren Başkan Aktaş, “Bununla alakalı tahsis gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma marifeti ile yaptırdığımız bir bina. O binada 4 bayan sakinimiz kalıyordu. Bu binayı şuan tamamen boşaltıyoruz. Bugün müsaade verirseniz orada KETEM olarak hizmet verilecek” dedi.

Madde oylanarak, oybirliği ile İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edildi.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILIĞI KADROSU AÇILDI

Gündemin 20. maddesinde “Memur Kadro İhdası ve Değişikliği” konusu görüşüldü. Madde üzerinde bilgilendirme yapan Başkan Aktaş, “İnegöl Belediyesi olarak 1 Belediye Başkanı, 5 Başkan Yardımcısı, 22 Daire Müdürü´yle hareket ediyoruz. Bunun yanında Alanyurt, Yeniceköy, Kurşunlu ve Tahtaköprü´de ek hizmet binalarımız var. 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren yeni atanan daire müdürlerimiz oldu. Takdir edersiniz ki, kurumlarda dönem dönem bu değişim ve dönüşümler yapılıyor. Bu da arkadaşlarımıza bir heyecan katacaktır. Olası verimli ve hassas birimlerimiz var. Yapacağımız uygulamalarla insanların hayatını kolaylaştırmak, şehrimizi güzelleştirmek gibi amaçlarımız var. Bütün birimlerde daha iyi ve daha güzel şeyleri ortaya çıkarıp, bundan sonraki büyük projelerimizle alakalı tüm konularda daha güzel bir şehir için arkadaşlarımızın heyecanına heyecan katacağız.  Deprem falan olduğu yok. Biz işimizi yapıyoruz. İşimizi severek yapmaya çalışıyoruz. Bunu herkes istediği şekilde sorgulayabilir ama amacımız heyecan katmaktır. Arkadaşlarımıza da bunu ifade ettik, bunun yanında gerekli ikazlarda da bulunuldu” dedi.

Madde oy birliği ile kabul edildi.

MESUDİYEDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Meclisin sonunda Mesudiye Mahallesinde yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Aktaş, “5-6 ay önce Mesudiye Mahallesi´nde ikamet eden MHP´li üyemiz Enver Aybey´in de dile getirdiği, Mesudiye Mahallesi´ndeki konut dışı kentsel dönüşümle alakalı bir dizi çalışmalar yapıldı. Bugün geldiğimiz noktayı kamuoyu ile paylaşabilmek adına bazı bilgilendirmeler yapmak istiyorum. Mobilya sektörü ağırlıklı olmak üzere mağaza ve teşhirlerle beraber üretimlerin bir kısmı buradaki noktalarda yapılıyor. Bacalarla ilgili kirlilik var, toz, kamyon sirkülasyonu var. Çalışanların uygunsuz bir şekilde dışarılara çıkması, aileleri rahatsız ve rencide eden görüntülere sebep vermeleri söz konusudur. Asfalt ve tretuvarla alakalı eksik ve aksaklardan dolayı vatandaşın ve sanayicinin orayı hor kullanması söz konusu. Çevre Sağlık Komisyonumuz ile beraber yerinde tespitler yaptık. Oraya yatırım yapan arkadaşlarımızı çağırdık. Beraberinde eksiklerin ne olduğu noktasında tespitleri güncelledik. İkinci aşamada geçen hafta Çevre Sağlık Komisyonu ve İmar Komisyonu konuyla alakalı istişare toplantıları yaptı. Akabinde Zabıta Müdürlüğü´nde görevli arkadaşlarımızla 10 ayrı firmamıza tebligatlar yaptık. Firma ismi vererek rencide etmek istemiyorum ama X firması gürültü yaparak çevreye rahatsızlık veriyormuş. İşyeri sahibine tebligat yapılmış. Bir başka firmaya 5 tane madde sayılmış, uyarıda bulunulmuş. Bu arada orada asfalt çalışmalarına da girdik, bayrama kadar bitirmeyi planlıyoruz. Asfalt kaplama veya yama şeklinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Beraberinde de bu tebligatlarla birlikte firmalara ait eksiklerin giderilmesi için 3 Temmuz Cuma gününe kadar süre verdik. Bazı arkadaşlarımız konuyla ilgili olduklarını belirttiler. İstihdam sağlarken kimseye zarar veremezsiniz. Ben onun Belediye Başkanı olduğum gibi durumdan rahatsız olan vatandaşın da Belediye Başkanıyım. Çok küçük dokunuşlarla yüzde 80 problem hallolabilir. İnegöl´de belirli bölgeler ile alakalı böyle sıkıntılar yaşanmıyor değil. Hemen derenin ötesinde bir taraf konutlar, diğer tarafta da sanayi yapılanması var. Önemli olan işi usule göre yapmak. 3 Temmuz Cuma akşamına kadar süre verdik. Önümüzdeki hafta bunların yaptıkları ve yapacakları çalışmalar ile alakalı incelemelerde bulunup, bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Buralarla alakalı işin sevk ve idaresinin sağlıklı olması için yol haritası belirleyeceğiz. 7-8 firmadan kaynaklanan ciddi sıkıntılar var. İki arkadaşımız tebligat geldiğinde tutanağı imzalamamış. Kabul etmesi önemli değil, ortada bir vaka var. Çevre Şehircilik Bakanlığı işin içerisine girerse 140 bin TL´yi bulan cezalar var. Kimsenin üretim yapacağım diyerek başkalarını rahatsız etmeye hakkı yok. İşletmeleri destekliyoruz ama işi usulüne göre yapmak lazım” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER