“BİRİNCİ SINIF BİR TOPLUM OLMAYI HAK EDİYORUZ”

İnegöl Belediyesi tarafından temizliğe vurgu yapmak ve tüm şehre temizlik bilincinin yayılmasını sağlamak adına Belediye Meydanı kavşağındaki trafik lambalarına bilgilendirme dövizleri asıldı.

“BİRİNCİ SINIF BİR TOPLUM OLMAYI HAK EDİYORUZ”

Temiz şehir, marka kent İnegöl olabilmesi için ve nihayetinde temiz şehir unvanını alabilmek için tüm gücünle çalışmalarına devam eden İnegöl Belediyesi, temizliğe vurgu yapmak ve tüm şehre temizlik bilincinin yayılmasını sağlamak adına bir farkındalık çalışmasına daha imza attı. Bu kapsamda Aslolan kirletmemektir olgusunu öne çıkarmak adına Belediye Meydanı kavşağındaki trafik lambalarına bilgilendirme dövizleri asıldı.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, belediye meclis üyeleri, İnegöl Belediyesi çevre ve sağlık komisyonu üyeleri, Ak parti ilçe yöneticileri ile temizlik maskotu Pırıl’ın da katıldığı farkındalık çalışması vatandaşlar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Trafik lambalarına ilk bilgilendirme dövizinin Belediye Başkanı Alper Taban tarafından asıldığı farkındalık çalışmasının ardından konuşan Başkan Taban, “Temizlik imandandır buyuran bir peygamberin ümmeti olarak bizler birinci sınıf bir toplum olmayı hak ediyoruz’ dedi.

“BİZLER KİRLETMEYEN OLACAĞIZ”

Kaliteli insanlarıyla, üreten ve bereketli insanlarıyla bu kentin temiz bir şehir olması hayalini kurduklarını ifade eden Başkan Taban, “İnşallah Allah nasip ederse de bu hayalimizi gerçekleştireceğiz. İlçe halkımızın bu konuda bizlere can-ı gönülden destek vereceklerine inanıyorum. Bizler kirletmeyen olacağız. Bizler, toparlayan, temizleyen ve temiz tutan olacağız” açıklamasında bulundu.

“TEMİZ ŞEHİR İNEGÖL UNVANINA ULAŞMAK İSTİYORUZ”

Bizler kirlettiğimizin farkında değiliz diyen Taban, “Yapmış olduğumuz farkındalık çalışmalarıyla vatandaşlarımız sigara izmaritlerini ve su şişelerini yere atmayacak, ellerindeki kağıt peçete ve mendilleri yerlere atmayacak. Yedikleri çekirdek ve kuru yemiş kabuklarını yerlere atmayacak. Allah’ın izniyle temiz bir şehir oluşturacağız. İnşallah temiz şehir İnegöl unvanına da ulaşmak istiyoruz. Bunun için çok çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Özellikle Çevre ve Sağlık komisyonumuzla uzun zamandır yürüttüğümüz çalışmalar var. Hakeza Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün sürekli olarak hizmet alanı içerisinde zaten. İşin sevk ve idaresini yürütüyorlar.”

HER GÜN 240 TON ÇÖP TOPLANIYOR

Bu şehirde her gün 240 ton çöp toplandığına vurgu yapan taban, “Ertesi gün yine 240 ton çöp topluyoruz. Aslında bunun adı temizlik olmuyor. Bizler, çöplerimizi gereksiz yerlere atmayarak, zamansız çöp çıkarmayarak, çöplerimizi muhakkak surette bir çöp alanı bulana kadar atmama erdemine ulaşmak adına çevre komisyonumuzca çalışmalar yaptık. İnşallah artık bunların meyvelerini toplama zamanı. Bildiğiniz gibi Atatürk Bulvarı üzerinde yaklaşık bir kamyonluk çöpü meydana dökmüştük. Burada yine farkındalık oluşturmaktı. Aslında bu dökülen ve atılan çöpler toplanmadığı takdirde şehrin böyle bir görüntüye sahip olabileceğini hissettirmek amacıyla gerçekleştirmiştik” şeklinde konuştu.

TEMİZLİK İFADELERİNDEN ÖRNEKLER

Şehrin ana arterlerindeki trafik lambalarında temizliğe vurgu yapmak amacıyla temizlik maskotu Pırıl karakteriyle farklı farklı ifadeler kullanarak temizliğe dikkat çekmek istediklerini belirten Taban, “Bu ifadelerden bazılarını sayarsak, lütfen sigara izmaritlerini yere atmayınız, çöpü yere değil çöp kutusuna atmalıyız, atlayıp geçme toplayıp geç, yaşadığımız şehre önce biz sahip çıkmalıyız, daha temiz bir İnegöl için sende var mısın?, lütfen sokaklarımızı temiz tutalım, Aslolan temizlemek değil kirletmemektir gibi ifadeleri ve cümleleri kullanarak her birbirimizin bu sürece değer katması ve faydalı olmasını istiyoruz” dedi.

“KİRLETMEYEN BİR ŞEHRİ ORTAYA KOYMAMIZ GEREKİYOR”

Bu sürece vatandaşların can-ı gönülden destek olacağına yürekten inandıklarını dile getiren Taban, “Çevre komisyonu üyesi arkadaşlarımız gerçekten çok yoğun bir mesai harcıyorlar. Kendilerine gerçekten çok teşekkür ediyorum. Temizlik İşleri Müdürlüğümüz de geceleyin geç saatlere kadar atılan çöpleri temizleyerek ertesi gün tertemiz bir şehre uyanmak adına yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bunlar bizim vazifemiz ama kirletmeyen bir şehri ortaya koyduğumuzda asıl olan güzel tablo o zaman ortaya çıkacak” açıklamasında bulundu.

Taban konuşmasının sonunda, “Bu konuda billboardlara çıkacağımız şu ifadelerle sözlerime son vermek istiyorum. ‘Üçüncü sınıf toplumlarda insanlar yerlere çöp atarlar, ama diğerleri bunlara aldırış etmezler. İkinci sınıf toplumlarda ise insanlar yerlere çöp atarlar ancak bunları toplayanlar vardır. Birinci sınıf toplumlarda ise insanlar asla yerlere çöp atmazlar. Ama yerde çöp görürlerse de bunları almasını bilirler. Temizlik imandandır buyuran bir peygamberin ümmeti olarak bizlerde birinci sınıf bir toplum olmayı hak etmiyoruz’. Bundan sonrada temizlik hususunda farkındalık çalışmalarımız devam edecek. Bu sürece katkı verecek tüm ilçe halkımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER