BU SKANDALIN ÜZERİNİ KAPATAMAZSINIZ

Demokrat Parti İlçe Başkanı Murat Balakuş, İstanbul´da yaşanan hamile çocuk skandalları sonucu Savcılığın soruşturma talebinin Valilikçe uygun görülmediğini hatırlatarak, “Bu basitçe üstü kapatılabilecek bir olay değildir. Türkiye Cumhuriyeti hala çağdaş ve sosyal bir hukuk devletidir” dedi.

BU SKANDALIN ÜZERİNİ KAPATAMAZSINIZ

İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi´nde yaşanan çocuk doğum skandalına ilişkin basın açıklaması yapan Demokrat Parti İlçe Başkanı Murat Balakuş, “Kamuoyuna yansıyan söz konusu bu hadiseyi vicdani olan kimsenin kabul etmesi mümkün değil. Ve vicdani olan birileri de zaten 115 çocuğun hamile olduğu ortada olmasına rağmen adli mercilere bildirilmemesini kayıt altına alarak şikâyette bulunmuş, sonrasında savcılığın soruşturma talebi Valilikçe uygun görülmemiştir. Bu basitçe üstü kapatılabilecek bir olay değildir. Her ne kadar bazıları unutsa da, Türkiye Cumhuriyeti hala çağdaş ve sosyal bir hukuk devletidir” dedi.

SAKLAMAK KOLLAMAKTIR, TEŞVİK ETMEKTİR

Balakuş, “Sağlık Bakanı başta olmak üzere hükümeti, kayıt dışı, saklanan, örtülen bu çocuk istismarlarını açıklamaya davet ediyoruz! Saklamak kollamaktır, teşvik etmektir, çocuk istismarlarına cesaret vermektir ve suça ortak olmaktır. Tekraren soruyoruz, bunun altında ne vardır? Neyin üstü örtülmektedir? Kim ve kimler korunmaktadır? Bir hastanede 5 aylık süreçte 115 çocuğun hamileliği hukuk kurallarına göre tutulmamış ve gerekli mercilere bildirilmemişse, diğer hastanelerde neler olmaktadır? Sayın Sağlık Bakanı, Türkiye 81 il, hastane sayısı 2000´lerin üzerinde, böyle olayların örtbas edildiği hastane ve yöneticiler var mıdır? Açıklayınız! Hukukun işlediği, adaletin olduğu, siyasetin bir edep, terbiye ve kültür olarak değer bulduğu ülkelerde sorumlular derhal gereğini yapar” dedi.

SORUMLU OLANLAR İSTİFA ETMELİDİR

Başkan Balakuş, “Özellikle iktidarınız da, Türkiye bunları unutalı çok oldu. Bu olay karşısında derhal sorumlu olanlar istifa etmelidir! Bu ülkemizin giderek artan bir sorunudur. Bu sorunun çözümü için yasalarda ki maddeler sorumlular için behemehâl uygulanmalı ve hukuki düzenlemeler gözden geçirilmelidir. Türkiye´yi yönetenleredir sözümüz. Çocuk gelin sayısı ve çocuk yaşta anne olan, çoğunlukla bebeklerini kaybeden, hatta kendi hayatlarını kaybeden bu yavrularımızın vebali sizin üzerinizdedir. 9 yaşında kızların evlenebileceğini söyleyen sapık zihniyetli kişilere bir yaptırım uygulamıyorsanız tabi ki bu vebal sizindir! Sizlere Türkiye olarak altında imzamız olan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında ‘18 yaşın altındaki her birey, çocuk olarak kabul edilir.´ maddesini ve medeni kanundaki evlilik yaşını bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Demokrat Parti olarak bu konunun takipçisiyiz. Demokrat Parti olarak; kadınlara ve çocuklarımıza yapılan istismarların, kadın cinayetlerinin, çocuklarımızın çeşitli vakıflarda taciz ve tecavüze uğramalarının ve çocukların evlendirilmelerinin önüne geçilebilmesi adına sizleri rahat bırakmayacağız! Tüm mensuplarımızla birlikte bu konuları gündemden düşürmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER