Bursa tarımı İnegöl'de masaya yatırıldı

Bursa tarımı İnegöl'de masaya yatırıldı

Bursa Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu bu ay ki toplantısını İnegöl Ziraat Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Çamlıca Restoranda gerçekleştirilen toplantıda, tarımın sorunları masaya yatırıldı. 

Üreticinin borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini isteyen Bursa Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Raif Döner, "Tarım stratejik öneme sahip sektördür. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarıma büyük önem verilmekte. Pandemi döneminde üreticilerin üretime devam etmeleri için gerekli kolaylıklar sağlandı ve üreticilerimiz üretmeye devam etti. Ülkemizde gıda ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmadı. Ne var ki son yıllarda yaşanan aşırı maliyet artışları ve 2020 yılında peş peşe yaşanan afetler üreticiyi zor durumda bıraktı. Üretici bu zor dönemi atlatabilmesi için  çiftçinin borçları yapılandırılmalı uzun vadeye yayılarak faizsiz olarak ertelenmeli." dedi.


Tarımın bu zor dönemi atlatabilmesi için tarımın yeniden yapılandırılması ve tüm arazilerin kayıt altına alınması gerektiğine dikkat çeken Başkan Raif Döner, "Hangi bölgelere hangi ürünün ekileceği belirlenmeli, üretilen ürünün alım garantisi olmalı. Bununda yolu kooperatifçilikten geçmektedir. Üretici üretimini kooperatif bünyesinde üretim yapmalı üreticinin pazarlama diye bir sorunu olmamalı. Gençler köyü terk etmekte çalışacak elaman bulunmamakta." diye konuştu. 

İl genelinde 344 bin hejtar tarım arazisinin bulunduğunu belirten Döner şöyle devam etti;  "144 bin hektar ÇKS'ye kayıtlı. İlimizde 60 bin çiftçi var ve 29 bini ÇKS yaptırıyor, gerisi yaptırmıyor. Bunların hepsini kayıt altına almasak bu tarımı planlayamayız ve ayakta da tutamayız."

Başkan Raif Döner, 12 ilçede afetten zara gören çiftçilere Cumhurbaşkanlığı Afet Fonundan 10 milyon TL dağıtıldığını aktararak, "Yaşanan afetlerle ilgili 12 ilçemizde afetten zarar gören çiftçilere dağıtılmak üzere cumhurbaşkanlığı afet fonundan 10 milyon TL zarar gören çiftçilere zararları nispetinde dağıtıldı. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Son günlerde yaşadığımız bir sorunda domates fiyatları.  Şuan salçalık domates fiyatı kantarda 35 kuruş. Bu fiyat maliyetin altındadır. Üretici bu fiyatla adeta yok ediliyor. Salça fabrikaları unutmasın ki bu üretici gelecek yıllarda da fabrikaların ihtiyacı olan domatesi üretecek. Bu gün adeta ezdiğiniz üretici üretmese siz ne yapacaksınız." diye konuştu.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER