BURSA´NIN İLK 250´SİNDE 11 İNEGÖLLÜ FİRMA

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından firmaların 2015 yılı verilerine dayandırılarak hazırlanan "Bursa İlk 250 Büyük Firma Araştırması" açıklandı.

BURSA´NIN İLK 250´SİNDE 11 İNEGÖLLÜ FİRMA

Buna göre, ciro büyüklüğüne göre kentteki ilk 10 firma sırasıyla Tofaş, Oyak Renault, Bosch, CLK Uludağ, Borçelik, Sütaş, Aknur Döviz, Ecza Kooperatifi, Türk Prysmian ve Özdilek oldu.

BURSALI FİRMALARIN REKABET GÜCÜ YÜKSELDİ

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “İlk 250 Büyük Firma araştırmasında firmaların toplam cirosu yüzde 20´nin üzerinde artışla reel olarak önemli bir büyüme gerçekleştirdi. Üretimden satışlar bir önceki yıla göre yüzde 13, firmaların ürettikleri katma değer yüzde 30 ve vergi öncesi karlar da yüzde 40 arttı. Sıkıntılı iç ve dış pazar koşullarında reel ciro artışı, firmalarımızın rekabet gücünün yükselmesinin ve katma değerli işlere öncelik vermesinin kanıtı niteliği taşıyor. İşletmelerimiz faaliyet karına odaklanırken, mali riskleri de başarı ile yönetti” dedi.

BURSA YÜZDE 4,5 BÜYÜDÜ

Dünyada 112´den fazla ülkeye ihracat yapan Bursa´nın geçen yıl Türkiye´nin sürükleyici gücü olmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Burkay, ürün çeşitliliğinin çok olmasının krizlerden en az etkilenmesine katkı sağladığını ve ilin büyüme rakamının yüzde 4,5´e ulaştığını söyledi. Bursa´nın Türkiye ortalamasının altında yaklaşık yüzde 7´lik bir ihracat daralması yaşadığını belirten Burkay, işsizliğin de yüzde 8´in altında kaldığını söyledi. Burkay, 15 Temmuz sonrası yeni dönemde hükümetin ekonomik açılımlarını önemli bulduklarını da belirterek “Katma değerli üretim konusunda Ar-Ge ve Ür-Ge paketleri, yatırım teşvikleri, vergi barışı ve yapılandırmaya dönük çalışmaları, önümüzdeki engelleri aşıp 15 Temmuz sürecinden daha hızlı ve güçlü bir şekilde çıkmamıza olanak sağlayacak” diye konuştu.

TEKSTİL VE HAZIR GİYİM LOKOMOTİF SEKTÖRLER OLDU

BTSO´nun 19 yıldan bu yana aralıksız gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Bursa ekonomisinin lokomotif sektörleri tekstil ve hazır giyim, otomotiv yan sanayi, gıda, tarım ve hayvancılık, makine ve teçhizat ile metal sektörleri olmaya devam etti. Beş sektörün Bursa sanayisi içindeki payı yüzde 75´e kadar yükseldi.

Geçen yıl 250 büyük firmanın ciroları toplamı 79 milyar TL´ye, katma değerleri toplamı 12,5 milyar TL´ye, öz sermayeleri 20 milyar TL´ye, net aktifleri 59 milyar TL´ye, istihdamları 128 bin kişiye ulaştı. Firmaların vergi öncesi dönem karları da 4,7 milyar TL oldu. Araştırmaya göre toplam 229 firmanın karlılıkla kapattığı 2015 yılı, araştırmanın başladığı tarihten bu yana en fazla firma sayısı ve en yüksek karlılık düzeyi olarak kayıtlara geçti.

İŞTE İNEGÖLLÜ FİRMALAR

İnegöl firmalarının sıralaması şöyle: 37´nci sırada Küçükçalık Tekstil, 63´ncü sırada Orhan Karakoç Tekstil, 66´ncı sırada Koçaslanlar Otomotiv, 73´ncü sırada Polyteks Tekstil, 76´ncı sırada Göliplik Şeremet Tekstil, 86´ncı sırada Serra Sünger ve Petrol Ürünleri, 102´nci sırada Çilek Mobilya, 114´ncü sırada Yılmaz Sünger Kumaş, 133´ncü sırada Hadim Alışveriş Merkezleri, 174´ncü sırada Banoto Otomotiv Turizm, 186´ncı sırada Tekmis Tekstil.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER