CANLAR ŞEHİTLER’DE BİR OLDU

İnegöl’e bağlı Şehitler mahallesinde geleneksel olarak her yıl düzenlenen 31. Hasan Dede’yi ve İstiklal Savaşı Şehitlerini Anma Günü etkinliği geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirildi.

CANLAR ŞEHİTLER’DE BİR OLDU

Şehitler Mahallesi Muhtarlığı ve Hasan Dede Kültür ve Tanıtma Derneği tarafından organize edilen anma töreninde katılımcılara 1 büyükbaş, 60 küçükbaş hayvan eti ve 1 ton bulgur ile hazırlanan pilav ve ayran ikram edildi. Anma etkinliğinde protokol üyeleri ve vatandaşlar Hasan Dede’yi Türbesi başında dua ederek andılar.

TAŞ YAPIŞTIRARAK VE MUM YAKARAK DİLEK TUTTULAR

İnegöl protokolü ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği anma programında, Şehitler Köyü Sema ekibinin gösterilerinin ardından Yalova, Gemlik, Kestel, Bursa, Eskişehir ve Bozüyük’ten gelen Sema ekipleri yaptıkları gösterilerle izleyenlere coşkulu anlar yaşattılar. Törene katılan sanatçılar, seslendirdikleri türkülerle töreni renklendirdiler. Anma programına katılan vatandaşlar ise, Hasan Dede Türbesine taş yapıştırarak ve mum yakarak dilek tuttular.

YOĞUN KATILIM

Şehitler mahallesi Muhtarı Emir Güneş, “Hasan Dede’yi ve İstiklal Savaşı Şehitlerini Anma etkinliğini her yıl yapmaktayız. Bu sene 31’inci etkinliğimizi yapıyoruz. 1 büyükbaş, 60 küçükbaş hayvan eti ve 1 ton bulgur ile yapılan pilavımızı ikram ediyoruz. Bursa’nın çeşitli ilçelerinden ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 5 bin civarında misafirimizi burada ağırlıyoruz. Dualar ediyoruz” dedi.

GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNE YÖN VEREMEZ

Belediye Başkanı Alper Taban ise, “Bugün birde Anneler Günü. Bizleri dünyaya getiren, bizler için çırpınan, o şefkat yürekli annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun. Tarihimize, geçmişimize sahip çıkmak durumundayız. Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Merhum büyüklerimizi anmaya, onların fikir ve düşüncelerini geleceğe aktarmak adına bir dizi programlar düzenleniyor. Burada emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

SEVGİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ BİR DÜNYADA YAŞAMAK TEMENNİSİYLE

Kaymakam Ali Akça’da, “Anneler Günü bugün. Evlatları için en değerli varlıklardır anneler. Ben tüm annelerin bu özel gününü kutluyor, ellerinden öpüyorum. Bu güzel köy ismini; Kurtuluş savaşı yıllarından işgal altındaki vatanı kurtarmak ve yine şanlı bayrağımız göklerde ebediyen dalgalansın diye hayatını bu vatan için feda eden aziz şehitlerimizden almıştır. Şehitlerimize rahmet diliyorum. Şehitler mahallemize her geldiğimizde biz sevgiyle muhabbetle karşılanıyoruz. Hacı Bektaş Veli; ‘Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda, bülbüller şevke gelir, gül acar bağımızda, hırslar, kinler yok olur aşkla, meydanımızda aslanlarla, ceylanlar dosttur kucağımızda’ demiştir. Sevginin gerçekleştiği bir dünyada yaşamak temennisiyle. Allah bu gün ki hayırlarınızı kabul etsin. Gününüz bereketli, geleceğiniz aydınlık olsun” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER