Çilek köyünde hasat başladı

Çilek köyünde hasat başladı

 ‘Kırmızı Elmas’ olarak bilinen Kurşunlu çileğinde yılın ilk hasadı başladı. Kurşunlu Mahallesi'nde üretimi yapılan ve 'kırmızı elmas' olarak bilinen çilekte yılın ilk hasadı başladı. Tarlada kilosu 5 liradan satılan Çilek, Türkiye’nin her bölgesinden alıcı buluyor. Üreticinin ‘Kırmızı elmas’ olarak değerlendirdiği çileğin hasadı 8 ay sürecek. Bin 100 haneli mahallede oturan vatandaşlar, geçimini çilekten sağlıyor.

KÖYÜMÜZ GEÇİMİNİ ÇİLEKLE SAĞLIYOR

Çilek üretimi yapan çiftçi Emine Kolay(63), “Çilek hasadına başladık. Mahallemizde ikamet edenlerin hepsi çilek üretimi yapıyor. Köyümüz geçimini çilekle sağlıyor.” Dedi.

EN UZUN HASAT

Çiftçi Ünal Zengin ise, “Çilek hasadımız başladı. Her sene mayıs ayı başında başlayan hasadımız, 8 ay boyunca sürüyor. Aralık ayı başına kadar hasat yapıyoruz. Türkiye de hasat süresi en uzun olan yer Kurşunlu mahallemizdir. Ürettiğimiz çileğin raf ömrü, kalitesi, aroması bakımından bir numaradır.” Dedi.

İHRACAT BEKLENTİSİ

Geçen yıla göre bu yıl daha verim beklediklerini söyleyen Zengin, “Geçen yıl Gürcistan’a çilek ihracatında bulunmuştuk. Bu yıl da ihracat beklentimiz var. Çünkü koranavirüs nedeniyle ihracat sıkıntısı olabilir.” Diye konuştu.

5 TL’YE SATILIYOR

Zengin, kilosunu 5 TL’de sattıklarını duyurdu.

MAHALLENİN TAMAMI ÇİLEK YETİŞTİRİYOR

Mahallede bin hane de 4 bin kişinin yaşadığını belirten Zengin, “Bin hanede yaşayan vatandaşlarımızın tamamı da çilek yetiştiriyor. Mahallemizde yaşayanların geçim kaynağı çilektir.” İfadelerini kullandı.

MESAFELİ HASAT

Zengin, hasat işleminde işçilerin mesafeli olup, maske kullanarak çalıştıklarını da söyledi.

40 BİN TON REKOLTE

8 bin dönüm alanda çilek üretimi yapıldığını kaydeden Zengin, “Bu sene de 40 bin ton civarında rekolte bekliyoruz.” Dedi.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER