ÇOCUK VE ERGEN RUH SAĞLIĞI UZMANI İÇİN İMZA KAMPANYASI

İnegöl’de çocuk yaştaki engellilerin sağlık raporu alma konusunda Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı olmaması nedeniyle yaşadıkları sıkıntıların çözümü için İnegöl Zihinsel Engelliler Derneği (İZED) ile İnegöl’de bulunan rehabilitasyon merkezleri imza kampanyası başlattı.

ÇOCUK VE ERGEN RUH SAĞLIĞI UZMANI İÇİN İMZA KAMPANYASI

İnegöl Devlet Hastanesinde Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanının görevlendirilmesi için başlatılan imza kampanyası 10 gün sürecek. Kampanyada toplanan imzalar Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na iletilecek.

BİR TANE BİLE ÇOCUK VE ERGEN RUH SAĞLIĞI UZMANI BULUNMAMAKTADIR

Başlatılan imza kampanyasıyla ilgili bilgi veren İZED Başkanı Halil Peynirci, “Bilindiği gibi engelli sağlık kurulu raporunu çıkarmak için imza yetkilisi olan tabipler arasında Ruh Sağlığı Uzmanı bulunması zorunludur. Fakat erken teşhisin gerek eğitim, gerekirse tedavi sürecinde daha verimli sonuçlara ulaşılacağından dolayı mutlaka çocuklarımızda ki engellilik durumunun erken tespiti ve engelli sağlık kurulu raporunun çıkarılabilmesi veya yenilenebilmesi için Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. İnegöl ilçemiz 270 bin nüfusuyla Türkiye’de 60 ilimizden daha büyük olmasına rağmen İnegöl Devlet Hastanemizde bir tane bile Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı bulunmamaktadır” dedi.

Peynirci, “Her rapor veya muayene işlemlerimizde çocuklarımızı Bursa il merkezine taşımak zorunda kalıyoruz. Engelli çocukla birlikte toplu taşıma araçlarını kullanmakta işkenceye dönüşmektedir. Ayrıca randevu almakta da çok zorlanıyoruz. Bu sıkıntıların giderilebilmesi için İnegöl Devlet Hastanesi’ne Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı görevlendirilmesini istiyoruz. Görevlendirilme yapılıncaya kadar da en azından haftada bir gün bile olsa Bursa’daki Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanlarından birisinin İnegöl Devlet Hastanesinde görevlendirilmesini istiyoruz. Bu nedenle İnegöl’de bulunan 8 rehabilitasyon merkeziyle birlikte dernek olarak bir imza kampanyası başlattık. İlk gün de imza kampanyamıza bin kişi destek vererek imzaladı. 10 gün sürecek olan kampanya sonucunda toplanan imzaları İl Sağlık Müdürlüğüne, Bursa Valiliğine, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’e ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na ileteceğiz. Sorunumuzun çözülmesini istiyoruz. Bu anlamda imza kampanyamıza ilçe halkımızın da destek vermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER