Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kapanma açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kapanma açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Okul, ilçe ve il çapında bir kapanma düşünmüyoruz" dedi. Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'nde bir öğrencinin rektörün aracının üstüne çıktığı olaya da sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı. Erdoğan, yeni dönem için net mesaj vererek, "Okul, ilçe ve il çapında bir kapanma düşünmüyoruz. Salgın tehdidine karşı gereken tedbirleri alarak üniversitelerimizde de yüz yüze eğitimin sürmesinde kararlıyız" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan olaya sert tepki gösteren Erdoğan, "Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz, daha sonra aracın üstüne çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Onlar olsa olsa üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir" diye konuştu.

"KAPANMA DÜŞÜNMÜYORUZ"

Erdoğan'ın açıklamaları:

Üniversitelerimizin akademik yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hükümet olarak her kademede eğitim kurumlarını faaliyete geçirmek için tedbiri aldık. Eylül ayı başından itibaren okulları açtık. Bakanlıklarımız okullarda alınması gereken önlemleri belirlediler. 71 bin okulumuzun tamamı halihazırda açıktır. Şu ana kadar sadece 2 okulda karantina uygulamasına gidilmiştir. Okul, ilçe ve il çapında bir kapanma düşünmüyoruz. Salgın tehdidine karşı gereken tedbirleri alarak üniversitelerimizde de yüz yüze eğitimin sürmesinde kararlıyız.

Türkiye'de yükseköğretim uzunca bir süre toplumun sadece küçük bir kesiminin erişebildiği bir hizmet olmuştur. 2002 yılında 76 olan yükseköğretim kurumu sayımızı 207'ye çıkardık. Her ilin kendi üniversitesinin olmasını sağladık. Akademik personel sayımız 70 binden 180 binin üzerine çıktı. Bugün Türkiye 230 bin uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapıyor. Yeni kurulan üniversitelerle ilgili zaman zaman haksız değerlendirmeler yapıldığını görüyorum. Bu üniversitelerimiz her geçen gün daha da güçlenmektedir. Yeni üniversitelerimizden bazılarının gerek akademik gerek patent bakımından şimdiden sergiledikleri başarıları yakından takip ediyoruz. OECD ülkeleri arasındaki ortalaması yüzde 1,4 olan harcama payının milli gelire oranını biz yüzde 1,7'ye çıkardık.

TEKNOFEST'te ülkemizin dört bir yanından, lise ve üniversite öğrencisi gençlerimizin fırsat verildiğinde ne büyük başarılara imza attıklarını görüyoruz. Rahmetli Cem Karaca'nın "işçisin sen işçi kal" şarkısında dediği gibi, evlatlarımızın önünü kesmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Bu yıl taban puanı düşürerek daha fazla sayıda gencimizin üniversitelere yerleşmesine imkan sağladık.

Artık gençlerimizin hayal ettikleri yere yerleşemedikleri için hayatlarının baharında tekrar tekrar üniversite sınavına girmelerine gerek bırakmayacak daha güçlü bir sistem kurmalıyız.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDEKİ OLAYA SERT TEPKİ

(Boğaziçi Üniversitesi'nde olaya tepki) Rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen bir öğrencinin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz, daha sonra aracın üstüne çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Onlar olsa olsa üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER