Doğal kaplıcaya yoğun ilgi

Doğal kaplıcaya yoğun ilgi

Ormanlık alanda tesadüfen bulunan kaplıca suyu vatandaşların ilgi odağı 
 Kurşunlu Mahallesi'nde 13 yıl önce yapılan bir kazıda çıkan kaplıca suyu, vatandaşların ilgi odağı oldu. Çıkan suyun bazı hastalıklara iyi geldiğini savunan yöre halkı, bölgeye kaplıca merkezi kazandırılması için yetkililere çağrıda bulundu.

Vatandaşlar, soğuk havaya rağmen 55 derece sıcaklığı olan kaplıca suyu içinde doyasıya eğleniyor. 
Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Kurşunlu Mahallesi'nde 13 yıl önce yapılan maden suyu kazısında çıkan kaynak suyu, vatandaşların ilgi odağı oldu. 10 yıldır durmadan akan kaplıca suyu, mahalle sakinlerinin de uğrak mekanı haline geldi.

Çıkan suyun bazı hastalıklara iyi geldiğini söyleyen Kurşunlu Mahallesi Muhtarı İbrahim Kılıç, 'Burada maden suyu kazısı yapıldı. Kazı yapılırken bir anda topraktan kaplıca suyu fışkırdı. Sıcaklık derecesi 55. Çıkan sıcak suyun şifaları var. Mantara, egzama, cilt hastalıkları ve bir çok hastalığın şifası bu suda. 13 yıldır bu su durmadan akıyor. Vatandaşlar merak edip geliyor. Sıcak suyu gören içine giriyor. Bursa Büyükşehir Belediyemiz bu alanla alakalı çalışma başlattılar. Buraya oteller falan düşünülüyor. Bizde girdik eğlendik. Buraya mahalle sakinleri, farklı illerden gelen vatandaşlar, kaplıca suyundan yararlanıyorlar, eğleniyorlar." dedi.
Kaplıca suyundan yararlanan vatandaş Ercan Gündüz,"Burası mahallemizin Oylat’ı. Herkes buraya geliyor. Bizde geldik. Her derde deva. Hava soğuk olsada, suyun içine girdiğimizde kaynıyor. Burada çalışma yapıyorlar. Yakında burası Pamukkale olacak." dedi.
Kaplıcaya gelen Hüseyin Sağlam ise, " Türkiye de böyle bir yer yok. Her yerden gelen oluyor" dedi.
Hüseyin Güleç, "İlk defa geldik. Çok güzel. Pandemi döneminde eğlenilecek yer. Doğayla içiçe" dedi.

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER