DOĞU TÜRKİSTAN´DA İNSANLIK ÖLÜYOR

Doğu Türkistan´da Müslümanlara yapılan zulüm nedeniyle Çinli yetkilileri lanetlediklerini ifade eden

 DOĞU TÜRKİSTAN´DA İNSANLIK ÖLÜYOR

Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı Sinan Aktaş, sendika olarak, kimden gelirse gelsin zulmün ve zalimlerin karşısında, kime yapılırsa yapılsın mazlumların ve mağdurların yanında olduklarını belirtti.

Hayatın katliam ve asimilasyon altına alındığı Doğu Türkistan´da Müslümanlara yönelik baskıların her yıl artarak sürdüğünü belirten Sinan Aktaş, “Çin, 1949 yılından beri sürdürdüğü baskıcı tutumunu kıyımlarla devam ettirmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık 35 milyon insanın öldürüldüğü, binlerce insanın sebepsiz yere tutuklanıp ağır işkencelere tabi tutulduğu, kiminin evine dönemeyip, belirsiz zindanlarda çürüyüp gittiği, evine dönenlerin ya sakat ya hayata tutunamayacak derecede ruhsal travma geçirdiği Doğu Türkistan´da, bu yıl da özellikle Kur´an okudukları, namaz kıldıkları ve oruç tuttukları için kardeşlerimize eza cefada sınır tanınmıyor. Hayati tehlikenin, tutuklanmanın an meselesi olduğu, seyahat özgürlüğünün olmadığı, şedit yöntemlerle nüfus planlaması yapılarak mecburi kürtajların uygulandığı, dil baskısı altında kimliğinden uzaklaştırılan, inancını yaşaması artık ham bir hayale dönüştürülen, tarihinden kopartılmaya çalışılan Doğu Türkistan´da insanlık siyasi çıkarlara feda edilmekte, İpek Yolu´nda kan dökülmekte, mahzun Doğu Türkistan´ı dünya sadece izlemektedir” dedi.

Doğu Türkistan´da, Gazze, Orta Afrika, Mısır, Irak veya Suriye´deki zulümlerden farklı bir zulüm yaşandığını ifade eden Aktaş, “Buranın dünya ile iletişimi kesilmiş, haberleşmeden yalıtılmış; kapalı devre bir işkence, katliam ve zorbalık sanki yokmuşçasına hunharca icra edilmektedir. Dünya ile irtibatı kesilen ve yıllarca katliama maruz kalan, baskı ve zulüm altında inleyen Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin çektiği çilenin sona ermesi için vicdan sahibi bütün insanlar seslerini artık daha çok yükseltmeli, en temel insan haklarının bile çok görüldüğü bu topraklarda Çin´e gereken tepkiyi göstermelidir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ülkeleri, insan hakları savunucuları, Müslüman ülkelerin devlet başkanları ve İslam Konferansı Örgütü, bunca zulmün yaşandığı, binlerce insanın katledildiği Doğu Türkistan´a karşı hâlâ sessiz kalmaktadır. Söz konusu ülkeler ve uluslararası kuruluşlar, siyasi çıkarlar uğruna insanlığı feda etmemeli, insan haklarını ve hümanizmi sadece mesaj konusu olarak görmediğini ortaya koymalıdır. Ülke olarak Doğu Türkistan´a karşı tarihi sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu nedenle, Çin´de Müslümanlara uygulanan zulüm ve vahşeti durdurma görevi ilk önce Türkiye´nindir. Türkiye, Ata Yurdu´na sahip çıkmalı ve bu konuda daha çok rol üstlenmelidir. Eğitim-Bir-Sen olarak, kimden gelirse gelsin zulmün ve zalimlerin karşısında; kime yapılırsa yapılsın mazlumların ve mağdurların yanındayız. Bu duygularla, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu ifade ediyor; her türlü insanlık dışı uygulamanın bir an önce sona ermesini temenni ediyor; yaptıklarından dolayı Çinli yetkilileri lanetliyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER