DOĞU TÜRKİSTAN´DAKİ ZULME LANET YAĞDI

...

DOĞU TÜRKİSTAN´DAKİ ZULME LANET YAĞDI

DOĞU TÜRKİSTAN´DAKİ ZULME LANET YAĞDI

Doğu Türkistan´da Çin zulmü ile karşı karşıya kalan Uygur Türkleri için dün İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) İnegöl Temsilciliği tarafından Sani Konukoğlu Cami önünde düzenlenen eylemde, zulüm görenler için dua edilirken, katliam şiddetle kınandı.

Dün saat 19.00´da düzenlenen programa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Ertan Sütçü ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti İlçe eski Başkanı Bülent Temelli, Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Cami önünde toplanan grup tekbirler getirerek, yapılan zulmü protesto etti. Basın açıklamasına “Kardeşlerim, değerli İnegöllüler yine bir aradayız, yine bir avuç dertli ile birlikte´ diyerek başlayan İnegöl İHH Başkanı Fikret Bayram, “Her Ramazan geldiğinde mutluluğumuzun yanı sıra korkular sarar ruhumuzu. Bir tarafta sahuru, iftarı, mukabelesi, teravihi ve içinde bin aydan daha hayırlı olan bir mübarek aydır bizi karşılayan. Diğer tarafta ise ulaşılması gereken yardıma muhtaçlara yetebilecek miyiz, tüm yetimlerin başını okşayabilecek miyiz korkusudur. Bu korkuya uzunca yıllardır bir başkası eklendi. Acaba, acaba bu sene hangi İslam ülkesi saldırıya uğrayacak, hangi beldedeki Müslüman kardeşlerim zulme uğrayacak. Bizleri Ramazan da bir araya getiren şeyler değişti zamanla. Bir Ramazanda toplandık günlerce, silahsız Mısır kıyamına en ağır silahlarla karşı koyan diktatör Sisi ve avenelerini kınamak için. Bir Ramazanda bizi bir araya getiren Arakanda diri diri yakılan kardeşlerimiz oldu” dedi.

Çin´in ustası İsrail´den öğrendiğini uygulayarak Ramazan ayında Müslümanlara işkence yaptığını belirten Fikret Bayram, “Ve birçok Ramazanda bir aradaydık Siyonist İsrail´in kural tanımaz şekilde katliam yaparak kardeşlerimizi katletmesine karşılık. Bugün de farklı değil burada bulunuşumuz. Uzun yıllardır Doğu Türkistan´da ki kardeşlerimize işkence yapmayı mutad hale getiren Çin, ustası İsrail´den öğrendiğini uygulayarak Ramazan ayında kardeşlerimize işkence yapmaktadır. Oruç tutanların oruçlarının zorla bozdurulduğu, bacılarımızı başlarını açmaları için baskı yapıldığı Çin´den katliam haberleri gelmektedir. Peki, bütün bu olup bitenlere karşı burada toplanmamız, bir basın açıklaması yapıp birkaç slogan atmamız yeterli midir? Elbette değildir.  Ancak kabul edilmelidir ki bizler Hz. İbrahim´i yakmak için kurulan o devasa ateşe su taşıyan karıncayı örnek aldık ve tarafımızı belli ettik. Umuyoruz ve bekliyoruz ki Cenab-ı Allah enbiya suresi 69. Ayette buyurduğu gibi biz, ‘Ey ateş, İbrahim´e karşı serin ve zararsız ol´ dedik. İlahi fermanı tekrarlanacaktır. Farkındayız. Şu anda çok güçsüz ve dağınık haldeyiz. Ama içimizdeki samimi inanmışlar hürmetine yardım gelebileceğini de biliyoruz. Ali İmran suresinde Cenab-I Allah buyuruyor ki; ‘Andolsun, siz son derece güçsüz iken Allah size Bedir´de yardım etmişti. O halde Allah´a karşı gelmekten sakının ki şükretmiş olasınız. Rabbinizin size gönderilmiş üç bin melekle yardım etmesi size yetmeyecek mi?´ diyordun. Evet, eğer sabrederseniz, sakınırsanız ve onlar de hemen üzerinize gelirlerse rabbiniz size, nişanlı beş bin melekle imdat edecektir” diye konuştu.

Bayram, “Mete Han Çin ordusu ile karşı karşıya gelmiştir. Etrafı gözetmek için veziriyle bir tepeye çıkar ve bakar ki Türk ordusu Çin ordusu karşısında bir avuç karınca gibi duruyor. Veziri Mete´nin geri çekileceğini düşünerek Mete´ye sorar; ‘Ne düşünüyorsunuz efendim?´ Mete Han vezirine dönerek, ‘Bu kadar Çinliyi ben nereye gömeceğim?´ diye cevap verir. Enfal Suresi 17. ayet ‘Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Müminleri kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER