DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLANDI

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLANDI

Uluslar arası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs’ta, 1984 yılından beri her yıl kutlanan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü İnegöl’de de düzenlenen törenle kutlandı.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle İnegöl Ziraat Odası tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal marşımız okundu.

ÜLKEMİZ ÇİFTÇİSİ ÇOK ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYOR

Törende konuşan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü. 1984 yılından bu yana dünyanın birçok yerinde ve Türkiye’de kutlanmakta. Ülkemiz çiftçisine baktığımız zaman gerçekten çok zor şartlar altında çalışıyor. Mazot, gübre, son zamanlarda ilaç ve tohum gibi girdi maliyetlerinin yüksek olduğu ülkemizde, çiftçilerimizin inadına üretiyor ve yarışıyor olması takdire şayan bir durum. Her şeye rağmen 82 milyon ülke nüfusunu, 40 milyon turisti ve 5 milyon mülteciyi besleyen bu eli öpülesi ve eli nasırlı çiftçileri tebrik ediyorum. 17 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı da gerçekleştiriyoruz ama yetmez. Konya kadar olan Hollanda bizim 6 katımız ihracat yapıyor. Sıkıntı aslında burada. Eğer biz ihracatı o noktalara çıkarabilirsek, bugün mutlu çiftçi profili göreceğiz. Aynı zamanda köylere yeniden geri dönüş başlayacak. Devletimiz çiftçilere çok destek veriyor. Fakat mazot ve ilaç zamları ile gübre fiyatlarının yanında bunlar eriyip gidiyor. Hiç destek vermemiş anlamına geliyor. Eskiden mazotu ve gübreyi düşünürdük, bugün ilacı ve tohumu düşünür hale geldik. Tarım politikaları bunların üzerine üretilmeli. Gübre, tohum ve ilaçla ilgili devletimizin çalışmaları olmalı. Meyvecikle uğraşan çiftçilerimiz artık mazotu değil, ilacı düşünür hale geldi. Geçen sene 10 liralık ilaç attıysa bu sene 20 liralık ilaç atıyor. Bizim taleplerimiz ve isteklerimiz belli. Bunları sık sık Ankara’ya, Tarım Bakanlığına ve Genel merkeze iletiyoruz. Bizim tek arzumuz; üretimini yapan, pazar sorunu olmayan, girdi maliyetlerinden arındırılmış, mutlu ve hayatını garanti altına almış bir çiftçi profili olmasını istiyoruz. Kırsalda yaşayan genç çiftçilerimizin tarım Bağ-Kur’larını devlet tarafından yatırılmasını talep ediyoruz. Bu milletin çiftçiliğe olan sempatisi olmasa, bugün biz bu coğrafyada aç kalma durumuyla karşı karşıya kalabilirdik. Tüm çiftlerimizin 14 Mayıs Çiftçiler Gününü kutluyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER