'ESNAFI MAĞDUR ETMENİN ANLAMI YOK'

Et ve Et Ürünleri Tebliğinde yapılan değişiklik ile kasaplar bugünden itibaren hazır şekilde, markasız kasap sucuk, köfte ve kıyma satılamayacak, bu ürünleri müşterinin yanında hazırlamaları zorunlu olacak.

'ESNAFI MAĞDUR ETMENİN ANLAMI YOK'

DOĞRU OLANI YİNE KALDIRDILAR

Yürürlüğe giren tebliği değerlendiren İnkaya Kasabı sahibi Fahri İnkaya, “Bu yeni bir konu değil zaten. Bu 29 Mart 2013 tarihinde yürürlükten kaldırılan tebliği tekrar yerine koydular. Yoksa bu yeni bir tebliğ değil. Aslında 29 Mart 2013´de yaptıkları tebliğ ile doğru olanı yapmışlardı. Kasaplara kendi tezgahlarında perakende olarak satacakları sucuk ve köfteleri yapma yetkisi verilmişti. Tekrar onu ellerinden aldılar. Bu hakkı kasaplara çok kısa bir dönem verdiler. Yine zorlanacak bir şey yok. 29 Mart 2013´ten önceki şekli ile devam edecek. İmalat ruhsatı olan arkadaşlarımız var. Olmayanlarda fason sözleşme imzalayacaklar. Yeni yapılan mezbahamız var zaten, orada da gerekli ruhsatlar alındıktan sonra devam edilebilir. Yani bu yeni bir şey değil. 2 sene önceki tebliğ tekrar yürürlüğe soktular. Aslında yanlış oldu. İki seneden beri doğru olarak işleyen bir şeydi bu. Kasap esnafı kendi tezgahında, perakende olarak sattığı köfteyi ve sucuğu üretebilmelidir. Ama toptana girerse, onun için imalat ruhsatı isteyebilirsin. Ama kendi tezgahında perakende olarak sattığı sucuk ve köfteyi üretebilmelidir diye düşünüyorum” dedi.

DEVLET ÖNCE DENETİMİNİ YAPSIN

Eski tebliğin tekrar önlerine gelmesinin nedenini açıklayan İnkaya, “Bu tebliğin kasap esnafından dolayı değiştiğini zannetmiyorum. Büyük AVM´lerdeki et reyonlarında olan denetim herhalde tam anlamıyla yapılmadı. Yurt içinde çalışan büyük firmalarda bazı yanlışlıklar oldu. Ama burada da devletin en önemli görevi bence denetimdir ve denetimini de yapsın. 8-10 tane büyük firma yüzünden de esnafları da mağdur etmenin, zora sokmanın da bir anlamı yok” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER