Facianın TIR'ı İnegöl'e getirildi

Facianın TIR'ı İnegöl'e getirildi

Bursa’nın Kestel ilçesindeki 22 araca önce çarptı, ardından altına alarak sürüklemesi sonucu 4 kişinin ölümüne 8’i ağır 20 kişinin yaralanmasına neden olan TIR sürücüsünün ifadesi üzerine, mahkeme heyetince verilen talimat üzerine hurdaya dönen TIR’ın fren sistemi bilirkişi tarafından incelendi. Bursa’nın İnegöl ilçesi Metal Sanayideki bir fren sistemleri tamir işyerine getirilen TIR’ın frenleri bilirkişiler tarafından incelendi. İncelemeler sırasında bilirkişiler, frenlerin patlak olduğunu tespit ettiler.
Kaza, 12 Mart Cuma günü Kestel ilçesi Barakfakih mevkiinde meydana geldi. Faruk Eskiçırak yönetimindeki 18 AAJ 361 plakalı TIR, iddiaya göre freninin boşalması sonucu kontrolden çıkarak kırmızı ışıkta bekleyen 22 araca önce çarptı, ardından altına alarak sürükledi. Kazada Basri Gümüş, Ahmet Ömeroğlu, Semih Ural ve Recep Göler öldü, 8'i ağır, 20 kişi yaralandı. Pek çok araç demir yığınına döndü.
TIRIN PERİYODİK BAKIMLARI ZAMANINDA SERVİSTE YAPILDI
Kazanın ardından gözaltına alınan, TIR sürücüsü Faruk Eskiçırak'ın ifadesi ortaya çıktı. 20 yıldan fazla TIR şoförlüğünü yaptığını söyleyen Eskiçırak, 2 yıla yakın bir süredir aynı firmada çalıştığını ve kazaya karıştığı çekiciyi de işe girdiği günden beri kullandığını ifade etti. Aracın Eskiçırak, periyoduk bakımlarını zamanı geldiğinde serviste yaptırdıklarını iddia etti.

Eskiçırak ifadesinde şunları anlattı; "Rampadan inmeye başlayınca fren tutmadı. Hızım iyice arttı. En son hızım 120 kilometreye kadar dayanmıştı. Motor bağırıyordu, aracım 4'üncü vitesteydi. Rampadan inerken önümde seyreden araçlara çarpmamak için kendilerini korna, selektörle uyarıp dörtlüleri yakıp yol vermelerini istedim. Rampada bulunan araçlar sağa sola kaçışıp yol verdiler. Rampadan aşağıya zikzaklar çizerek indim. Amacım önümde seyreden araçlara vurmamaktı. En son düzlüğe doğru giriş yaptım. Bir anda trafik ışıklarının kırmızı yandığını araçların orada durduğunu gördüm. Aracımı sağa doğru manevra yaptırıp devirme eğilimine girdim. Işıklara gelmeden önündeki bir araca çarpınca TIR'ın yönü ışıklar istikametine döndü. Aracımın direksiyonu bir anda kilitlenip stop etti. O anda hızla kırmızı ışıkta bekleyen araçların arasına daldım. İlk araca çarptığımda başımı bir yerlere vurmuş olacağım ki kaza anını ve nerelere çarptığımı hatırlamıyorum. Kazadan sonra birilerinin gelip beni araçtan çıkarmaya çalıştıklarını hatırlıyorum."
KAZANIN FREN KÖRÜKLERİNİN BOŞALMASINDAN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"
Kazanın dorse fren körüklerinin boşalmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Dorsedeki yükün en son indiğim rampada çekiciye baskı yaptığını hissettim. Tüm tedbirleri almama rağmen aracımı durdurmam mümkün olmadı." ifadelerini kullandı.
Çıkarıldığı mahkemece tutuklanmasının ardından mahkeme heyeti, TIR’ın fren sistemleriyle alakalı inceleme başlatılmasını istedi.
Bunun üzerine İnegöl ilçesi metal sanayideki Fren sistemleri tamir işyerine çekici vasıtasıyla getirilen TIR’ın fren sistemleri, bilirkişilerce incelendi. Bilirkişiler, incelemeler yaptıkları sırada frenlerin patladığını tespit ettiler.

Esra

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER