Gözler Kabine Toplantısı'nda! Ramazan'da 30 gün tam kapanma mı geliyor?

Gözler Kabine Toplantısı'nda! Ramazan'da 30 gün tam kapanma mı geliyor?

Tüm Türkiye'nin gözü kulağı Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'ndan çıkacak kararlara çevrildi. En çok merak edilen soru ise, Ramazan'da 30 gün tam kapanmanın olup olmayacağı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık edeceği toplantıda kısıtlamalara ilişkin yeni kararlar alınması bekleniyor.

Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında koronavirüsle mücadele ana gündemi ile toplanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuda bir sunum yapacak. Kabine üyelerini bilgilendirecek. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri toplantıda karara bağlanacak.

RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA OLACAK MI?

Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra tam kapanmaya ilişkin, "Bilim Kurulu öneri anlamında alternatifli yaklaşımlarını ortaya koydu. Bunları ben Kabine'de sunmuş olacağım" ifadelerini kullandı.

Hükümet; lokanta, restoran ve kafe sahiplerinden gelen talepleri değerlendirecek.

Faaliyetleri kısıtlanan iş yerlerinin belli kurallarla açılması gündeme gelecek.

Bu arada Ramazan ayının ilk günü olan bugün itibarıyla yeme içme yerleri paket servis esasına göre faaliyet gösterecek.

Açık veya kapalı alanlarda masada müşteri kabul edilmeyecek. İçişleri Bakanlığı, Kabine toplantısının ardından detaylara ilişkin genelge yayımlayacak.

Koronavirüs vaka sayıları endişe verici

Sokağa çıkma kısıtlamaları da masada olacak. Kısıtlamaların ne zaman esnetilebileceği konusunda değerlendirme yapılacak. Bunun için il il vaka tablosuna bakılacak.

Salgının seyrine göre il ve bölge bazında normalleşme adımları atılacak.

Köy okullarında yüz yüze eğitim başladı. 1 Mart'ta ilkokulun tüm kademeleri ile 8 ve 12'nci sınıflarda yüz yüze eğitime geçildi.

Bu konuda yapılan hazırlıklar Kabine toplantısında masaya yatırılacak. Diğer sınıf kademelerinde yüz yüze eğitime geçilme tarihi ele alınacak.

Türkiye'deki aşılama süreci

Çin ve Almanya'dan sipariş edilen aşıların son durumu ve yerli aşı çalışmaları ele alınacak. Türkiye'deki aşılama süreci de değerlendirilecek.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER