Hava Ambulansı 6 Günlük Bebek İçin Uçtu

Kalp damarları yer d

Hava Ambulansı 6 Günlük Bebek İçin Uçtu
Kalp damarları yer d

-Kalp Damarları Yer Değiştirmiş Halde Doğan Asaf Bebeğe İstanbul'da Kalp Ameliyatı Yapılacak-

Kalp damarları yer değiştirmiş halde dünyaya geldiği, bu nedenle sağlık sorunu yaşadığı bildirilen 6 günlük bebek, Hava Ambulansıyla İstanbul'a yetiştirildi.

İnegöl'de ikamet eden ve bir fabrikada  işçi olarak çalışan Fatih Bayraktar ile ev hanımı eşi Saliha Bayraktar çiftinin ikinci çocukları Yusuf Asaf, 6 gün önce Bursa Özel Bahar Hastanesi'nde dünyaya geldi. Kalpten çıkan ana damarları yer değiştirmiş olarak dünyaya gelen Yusuf Asaf'ın, damar genişletici ilaçlar verildikten sonra damar genişletme ameliyatı yapılarak zaman kazanması sağlandı. Ardından da büyük bir hızla kalıcı kalp damar ameliyatı yapılması için uyutularak Hava Ambulansıyla İstanbul'a sevk edildi.

Minik Asaf'ın Bahar Hastanesi'nden alınıp helikopterle İstanbul'a götürülmesi sürecinde, yavrularını bir an olsun yalnız bırakmayan ailesi ise büyük üzüntü yaşadı. Asaf’ın ailesi, çocuklarının sağlığına kavuşması için gözyaşları içinde dua etti. Minik Asaf'ın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirten Özel Bahar Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ömer Kurt, "Yavrumuzu 9 ay boyunca takip ettik. Bu süreçte kalpten çıkan damarların yer değiştirmiş olduğu tespit edildi. Buna hazırlıklıydık. Her iki damar arasında ince bir geçiş damarı vardı. Bu damara müdahale edilmesi gerekiyordu. Pediatrik Kardiolog arkadaşımız bu damarı genişleterek şu ana kadar çocuğun yaşamasını sağladı. Ancak kalp ve damar cerrahisinin olduğu bir merkezde hastaya kalıcı bir damar ameliyatı gerekiyor" dedi.

İstanbul'da Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile görüştüklerini ve hastayı Hava Ambulansıyla gönderdiklerini belirten Dr. Kurt, bebeğin, başarılı bir ameliyatın ardından sağlıklı bir yaşam sürebileceğini dile getirdi. Uzman Dr. Ümit Eroğlu ise, doğumun ardından yaptıkları ilk müdahaleyi şöyle anlattı: "Hemen damarı genişletici ilaçlar verilerek hastanın nerdeyse yaşamla bağdaşması mümkün olmayan hastalığının ilerlemesi durduruldu. Daha sonra çocuk kardiyologumuz tarafından kulakçıklar arasındaki açıklığı genişleterek bir operasyon uyguladı. Bu operasyonla hasta zaman kazandı. Nihai ameliyatta ise damarlar yer değiştirilecek."

Çocuklarında ortaya çıkan durum nedeniyle oldukça üzgün olan baba Fatih Bayraktar’da, "İyi olacak inşallah, ufak bir operasyon geçireceğiz, doktorlarımıza güveniyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 02:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER