HEDEF 1 MİLYON DOLAR İHRACAT

Hem istihdam hem de ihracat yaparak Türkiye´ye döviz getirdiklerini ifade eden Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, bu yıl hedeflerinin 1 milyon dolarlık ihracat yapmak olduğunu belirtti.

HEDEF 1 MİLYON DOLAR İHRACAT

İYİ BİR SEZON GEÇİRECEĞİZ

İhracat çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Ahmet Uğur, “Sezon başından bugüne kadar 350 ton civarında ihracat yaptık. Geçtiğimiz yıl 700 tonu yakalamıştık. Bu yıl hedefimiz bin ton ihracat etmek. Bu da ilçemize ve ülkemize yaklaşık 1 milyon dolarlık bir döviz girdisi demektir. İhracattaki hedeflerimizi yakalamak için makine, ekipmanlarımızı yeniledik. Bu işi yaparken de hem yaklaşık 100 kişilik bir istihdam sağlıyoruz hem ülkemize döviz getiriyoruz. Onun için biz mutluyuz. Örnek alınması lazım” dedi.

DAHA FAZLA İHRACAT YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM

Geçtiğimiz yıl Hollanda´yla yaptıkları anlaşmayla 700 ton acı biber salçası ihracatı yaptıklarını ifade eden Başkan Uğur, “Biz daha fazla yollamayı hedefliyorduk ama dünya ekonomisinde ki durgunluk buna izin vermedi. Bu yılda 700 tonlu bir anlaşma sağladık. Ama hedefimiz bin ton ihracat etmek. Bu hedefimizi yakalayacağımızdan da eminiz. Domates salçasında da tüketim her geçen yıl kar topu misali artıyor. Onun için hem çevremize domates ektirdik hem de kendi kooperatifimizin tarlasında domates yetiştirdik. Sıkıntı çekmeyeceğimize inanıyorum. Tabi tarımda hiçbir garanti yoktur. Hava şartları oldukça farklı seyrediyor. Ama beklentimiz iyi olacağı yönünde” dedi.

ÜRETİCİLERİ KOOPERATİFE DAVET EDİYORUZ

Ürünlerde istikrar olmayışında dolayı bu sene ayçiçeğinde ve meyvelerde sıkıntılar yaşandığını ifade eden Uğur, “Patateste üretici geçen yıl olduğu gibi bu yılda hüsran yaşadı. Burada bir fabrikamız var. Acı biberi ve domatesi bölge dışından da getirebiliyor. Çiftçilerimizin kooperatife gelip, bilgi alıp önümüzdeki yıllarda en azından domates ve bibere ağırlık vermesi lazım. Çünkü satışı garanti, para alışı garanti, teslim edeceği yer belli. Bu nedenle çiftçilerimize bu konuda duyarlı olması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER