HEM ÜRETİYOR HEM ÖĞRETİYOR HEM DE İHRAÇ EDİYOR

-Türkiye’deki Konservatuar Öğrencilerinin Ney’i İnegöl’den-

HEM ÜRETİYOR HEM ÖĞRETİYOR HEM DE İHRAÇ EDİYOR

İnegöl Halk Eğitim Merkezinde görevli Ney kursu öğretmeni, hem ürettiği 13 çeşit Ney’i yurtiçindeki üniversitelerde konservatuar öğrencilerine gönderirken hem de Almanya ve Belçika ülkelerine ihraç ediyor. İnegöl Halk Eğitim Merkezinde açılan Ney kursunda bulunan 60 kursiyere de Ney eğitimi veren 25 yaşındaki Ney üreticisi ve öğreticisi Ali İhsan Güzel, kaybolmaya yüz tutmuş sanatı ayakta tutmak için elinden geleni yapacağını ifade etti.

YAŞATIYORUZ

İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Göktürk, “Mesleki, sportif kursların yanı sıra müzik alanında da kurslarımız var. Halk kültürümüzün temeli olan saz kursundan tutun popüler kültürün gerektirdiği keman ve gitar kursundan sonra tasavvuf müziğinin en önemli enstrümanı olan ney kursumuzda verilmektedir. 60 civarında kursiyerimiz Ney kursundan faydalanmakta. Toplumumuzun temeli olan bu kültürümüzün unutulmadan yaşatılması için elimizden gelen desteği vermekteyiz” dedi.

EĞİTİMLER VERİYORUZ

Ney üreticisi ve Kurs öğreticisi Ali İhsan Güzel ise, “Halk eğitim merkezi tarafından her sene Ney kursumuzu açıyoruz. Gayette güzel talepler oluyor. Her sene eğitimlerini alan arkadaşlarımızla konserler de düzenliyoruz” dedi.

ÜRETİMDE YAPIYOR

Mini atölyesinin olduğunu aktaran Güzel, “Mini atölyemizde öğrencilerimize Ney üflemesini öğretirken hem de üretimi hakkında da uygulamalı olarak bilgiler veriyoruz. Atölyemiz teknik olarak üst düzey olduğu için aynı zamanda Ney üretimimizi de yapıyoruz. Her insanın kendine vakit ayırdığı gibi enstrümana da vakit ayırması gerekiyor. Biz de yok olmakta olan sanatı yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. 13 çeşit Ney üretimi yapıyoruz” dedi.

KONSERVATUAR ÖĞRENCİLERİN NEY’İ İNEGÖL’DEN

Ürettikleri Ney’leri yurtiçindeki konservatuarlara gönderdiklerini aktaran Güzel, “Aynı zamanda yurtdışından da talepler oluyor. Almanya, Belçika gibi ülkelere de ihraç ediyoruz. Bir yandan hobi olarak üretim yaparken bir yandan da sanatsever arkadaşlarımıza Ney eğitimi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kursiyer Gülsüm Doğan da, “Tasavvufa olan ilgim sayesinde Ney kursuna başladım. Ney ile bir gönül bağı oluştu. Bu yüzden de öğrenmeye başladım. Oldukça iyi şekilde çalmaya çalışıyorum” dedi.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER