İL OLMA KOMİTESİ OLUŞTURULDU

Büyükşehir´e bağlandığımızdan beri insanların yüzü gülmüyor. Mutlaka İnegöl´ümüzün il olması lazım

İL OLMA KOMİTESİ OLUŞTURULDU

İnegöl´ün il olması konusunda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun verdiği teklifin ardından yoğun bir çalışma yürüten CHP İlçe Başkanlığı, önceki gün sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi ve İl Olma Komitesi oluşturuldu. İnegöl´ün il olması için yapılacak çalışmaları bundan sonra komite yürütecek.

Enver İnegöl Köftecisinde düzenlenen toplantıya CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, Yenice eski Belediye Başkanı Hasan Aksu, Kurşunlu eski Belediye Başkanı Erkan Dönmez, Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Salim Kaplan, bazı siyasi parti ile STK temsilcileri katıldı.

BU GÖREVİ SİZLERE TESLİM EDİYORUM

Toplantının açış konuşmasını yapan CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, “Bugün burada tüm demokratik kitle örgütleri olarak, İnegöl için toplandık. Genel Başkanımızın İnegöl´e çok ağırlık vererek, üç sefer İnegöl´ü ziyaret etti ve İnegöl´ümüzün sesini dinleyerek, kanun teklifini verdi. Biz İlçe Başkanlığı olarak görevimizi yaptık. Basın aracılığı ile demokratik kitle örgütleri, sanayici ve işadamlarını temsil ederek, derdimizi anlattık. Milletvekillerimiz kanun teklifi ile ilgili bilgi vermek üzere basın toplantısı yaptık. Bu toplantı çok ilgi gördü. Arkadaşlarımızın hepsi konuştu ve bugün burada ilçe başkanlığı olarak İnegöl adına, CHP öncülük ediyor adını kaldırmak üzere, İnegöl´ü seven, İnegöl´de yaşayan herkesi İnegöl´ün il olacağı inancıyla bir araya getirdik. Ama biz tüm arkadaşlarımızı telefonla aradık, bazılarının toplantıları var, ona rağmen biz buradayız, İnegöllüler burada. İnegöl kendini aşmış. Eskiden nerelisin denildiğinde Bursalı diyorduk, artık İnegöl diyoruz. Şuanda CHP İlçe Başkanlığının görevi bitti. Ben bu görevi sizlere teslim ediyorum. Bugün oluşacak komitede görev alacak arkadaşlar, gerekirse bir daha toplanırız. Önemli olan İnegöl´ü il yapmak için mücadele etmek. Büyükşehir´e bağlandığımızdan beri insanların yüzü gülmüyor. Mutlaka İnegöl´ümüzün il olması lazım. İnegöl artık kendini aştı ve bizde ilçe başkanlığı olarak bu görevi üstlendik ve buraya kadar getirdik. Şimdi bundan sonrada İnegöl´ü temsil eden, siyasi ve demokratik kitle örgütleri, iş adamları ve sanayicilerimize bırakıyoruz” dedi.

EMEĞİ OLAN HERKESİ ANMALIYIZ

CHP İlçe eski Başkanı Turhan Neşe ise, “Türkiye´nin hangi coğrafyasından gelirse gelsin İnegöl´de yaşayan ve karnı doyan herkesi İnegöl´de doğmuş olarak kabul ediyor, tüm hemşerilerimizi hasretle kucaklıyoruz. Farklı coğrafyalardan İnegöl´e gelip, yerleşen arkadaşlarımızın İnegöl´ün il olması konusu ile ilgili çalışmalarımızdan, geçmiş dönemde de ilk emeği geçen, plaka numarasını bile söyleyen rahmetli Necmettin Erbakan hocamızı saygıyla anıyorum. Dönemin Milli Eğitim Bakanı sayın Turhan Tayan´a giden Cemal Arık, Metin Anıl ve rahmetli Hasan Öke´ye gayretlerinden dolayı şükranla yad ediyorum. Emeği olan herkesi anmalıyız. Onlarda İnegöl sevdalısıydı. Siz değerli arkadaşlarımızla da bir araya geldik, İnegöl´ün il olmasını istiyorum. O zaman sayın Bakanı ziyaret eden arkadaşlarımızın konusu da il olma konusuydu. Biz bıkmadan usanmadan bu mücadeleyi sürdürüyoruz” dedi.

BU SİYASET ÜSTÜ BİR ÇALIŞMADIR

Neşe, “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu´da defaatle kendisine İnegöl´ün bu talebini anlattığımızda, tekrar TBMM´ye bir yasa teklifi verildi. Bu yasa teklifinin tüm İnegöl´le buluşması için bu toplantılar ile yapmaya çalışıyoruz. Geçmiş dönemde aynı çalışmaları büyük bir heyecan ile bizim birlikte oluşturduğumuz il olma komisyonuna katkı koyan DP Genel İdare Kurulu Üyesi Salim Kaplan, eski Yenice Belediye Başkanı Hasan Aksu, eski Kurşunlu Belediye Başkanı Erkan Dönmez, eski Cerrah Belediye Başkanı İsmail Karaman ve tüm siyasi partilerin inanmış, İnegöl sevdalısı dostları hep bu platformun yanında oldular. O dönemde mevcut iktidar tarafından yalnız bırakıldık, bu dönemde yalnız bırakılıyoruz. Ama buradan AK Partili yetkililere, Milletvekilimize, İnegöl Belediye Başkanına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanına İnegöl´de yaşayan vatandaşların taleplerini dillendirmek adına sesleniyorum; gelsinler İnegöl´ün il olma platformuna onlar öncülük etsinler, bu siyaset üstü bir çalışmadır. Her şey İnegöl için diyoruz, İnegöl il olsun, İnegöllülerin geleceği kurtulsun diyoruz. Geçmiş dönemde bu platforma katkı koyan tüm meslek odalarımıza, akademik odalarımıza, ticaret odalarımıza teşekkür ediyorum. Biz İnegöl´ün il olmasını istiyoruz dediğimizde araçların arkasına yapıştırdığımız şeyleri mühendis odalarımız hazırladı. Tüm odalarımız büyük bir inançla İnegöl´ün il olması için bu afişleri bastırdılar. Bunlar halkımızın kaynakları ile beraber yaptığımız çalışmalar” dedi.

İNEGÖLLÜLER ADINA ÜZÜLDÜM

Turhan Neşe, “Bugün MÜSİAD´ın basında bir demecini gördüm ve İnegöllüler adına üzüldüm. Değerli başkanımız buradan bir mesaj vermek istiyorum; biz kavgalarımızı sürdürürken bile herkesle barış içinde yaşamasını bilen bir kuruluş iradesinin ve bu sözü tüm dünyaya söyleyen Atatürk´ün kurduğu bir partinin mensubu olarak ´Yurtta barış, dünyada barış´ diyoruz. O arkadaşımız diyor ki, ciddiyetlerinden şüphe ediyoruz. Ne kadar samimiler bu işte diyor. Bizim samimiyetimizin en temel ifadesi, TBMM´de bir kanun teklifi vermektir ve çok ciddi bir iştir, samimiyet ifadesidir. O başkanımıza bir mesaj vermek istiyorum. Geçmiş dönemde MÜSİAD´ın da bu konu ile ilgili raporu var. Ben geçmiş dönemde bu çalışmaya katkı koyan eski MÜSİAD Başkanı Halil Şekerci ağabeyimi ve üyelerini de kutluyorum. Herkesin gönlünde İnegöl´ün il olma sevdası var. Bugün ki toplantıda eksik kaldığımız düşünüyorum” diye konuştu.

İNEGÖL İL OLMAYI FAZLASIYLA HAK EDİYOR

MHP İnegöl İlçe Basın Sözcüsü Sinan Döngel ise, “İnegöl´ün il olma meselesi geçmiş dönemde birkaç kere TBMM´de oylanmasın rağmen İnegöl il olamamıştır. O dönemki iktidarların düşüncesinden kaynaklı olabilir. Bir kaç kere bir Milletvekilinin oyu ile gitmiş, bir Milletvekilinin oyu ile geri gelmiş bir serüven var. İnegöl il olmayı fazlasıyla hak ediyor. Ticaretimiz 1 milyar 240 milyon dolara ulaşmış durumda. Türkiye´ye baktığımız zaman çok yüksek bir ticaret hacmi olan, işsizliğin hiç olmadığı bir yer. Gazetelere boy boy eleman ilanları veriyoruz. Tüm bunları bir araya toplayarak, İnegöl il olmayı fazlasıyla hak ediyor. Bizde MHP İnegöl İlçe Teşkilatı olarak elimizden geleni yapacağımızı söylemek istiyoruz. MHP´nin üzerine düşen ne varsa, İnegöl´ün il olması ile ilgili tüm meselelerde var olacağız" dedi.

9 KERE TEKLİF VERİLDİ, 8 KERE RET EDİLDİ

Saadet Partisi Yönetim Kurulu üyesi Fatih Berber ise, “Saadet Partisini temsilen burada bulunmaktayız. Rahmetli Erbakan hocamızın bu konu ile ilgili İnegöl´e bir taahhüdü vardı. Sani Konukoğlu Cami´nin temel atma törenin bundan bahsetmişti. MHP´li yönetici arkadaşımızın da bahsettiği gibi 9 kere teklif verildi, 8 kere ret edildi. Bu teklifler içerisinde birçok parti mevcut. Siyasi birliktelik anlamında bir kanaat var. Söylemlerin psikolojiye etkisi açısından, biz İnegöl olarak il olma hakkının bize teslim edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bize hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz. CHP´nin verdiği teklif komisyonda inceleniyor. İçişleri komisyonunda iktidarın üstünlüğü var ama buradan basın aracılığı ile hükümete sesleniyoruz onlarda hassasiyet göstereceklerini umuyoruz, inşallah plakamız 82 olur diye temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

KOMİTE BELİRLENDİ

Toplantıya katılan siyasi parti temsilcileri ile STK temsilcilerinin düşüncelerini belirtmelerinin ardından oluşturulan İl Olma Komitesinde ise şu isimler yer aldı: Yenice eski Belediye Başkanı Hasan Aksu, Kurşunlu eski Belediye Başkanı Erkan Dönmez, Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Salim Kaplan, İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Erim ve CHP İlçe eski Başkanı Turhan Neşe. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER