İnegöl'de neden kiralık ev yok?

İnegöl'de neden kiralık ev yok?

Son günlerde İnegöl de ki kiralık daire bulmakta çekilen zorluktan dolayı İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı açıklamalarda bulundu.

Öncelikle son günlerde İnegöl de yaşanan kiralık daire bulma sıkıntısıyla ilgili hem dernek üyelerimiz hem meslektaşlarımız ciddi anlamda sıkıntı yaşamaktadır. Derneğimiz olarak konuyla alakalı bir açıklama yapma gereğinde his ettik.
Son günlerde Türkiye’nin önde gelen ilan sayfalarından aldığımız  02.06.2021 tarihli veriye göre İnegöl’ün merkez ve köyleri de dahil olmak üzere kiralık konut ilan sayısı 30 adettir. 300.000 kişinin yaşadığı şehirde bu kadar az sayıda ilan bulunması sıkıntının ne kadar büyük olduğunu bize göstermektedir. 
Ev alma sürecinin yavaşlamasından dolayı son zamanlarda kiralık mülklerin sayısı da çok ciddi anlamda düştü. 2018 yılında yaşamış olduğumuz maddi durgunluktan dolayı o günlerde çoğu inşaat yavaşlamış hatta durma noktasına gelmişti. İnşaat bilindiği üzere 18 aya yakın sürmektedir. Üretim yavaşlayınca bu gün bu sıkıntılarla karşı karşıyayız. Şehrimizin her yıl hesaplarımıza göre 5.000 konuta ihtiyacı var. Bu ihtiyacı giderilemediği içinde kiralık mülk bulmak çok zorlaşıyor.

Son birkaç yıldır her açıklamamızda konut fiyatlarının yükseleceğini bununla doğru orantıda da kiralık mülklerin fiyatını artacağını söylemiştik. Acı tablo gün geçtikçe karşımıza çıkıyor. Şuan araziler ciddi anlamda değerli, maliyetler almış başını gidiyor, konut finansmanlarının maliyetleri çok yüksek haliyle üretilen konutun maliyeti ve satış enstrümanları da sektörü kitliyor. 
İnegöl belediyesinin öncülüğünde ilk adımları atılan Tokinin de ne yazık ki bu süreçte kira ve satılık mülklerle ilgili fiyat düşmesini sağlamadı. İnegöl çok hızlı büyürken arazi alanları ne yazık ki büyümüyor. Büyümediği için de mevcut arsalar çok hızlı değer artışlarıyla bizi karşı karşıya bırakıyor. Üreticiler de haliyle yaptıkları yatırımların karşılığını almaya çalışıyorlar. 
Ne yazık ki nihai tüketiciyle meslektaşlarımız kiraların yükselmesinden dolayı karşı karşıya kalıyor. Son zamanlarda özellikle düğün yapacak çiftlerimiz emlak ofislerini arayıp kiralık daire soruyorlar. Haklılar biz onlara hizmet vermek için olan kurumlarken biz onlara Kiralık daire elimizde bulunmadığımızı belirtince müşterilerimiz bize tepki gösteriyor. Sosyal medya sitelerinde vatandaşlar fiyatlarının yükselmesinin sebebi emlakçılar diye veryansınlar ediyorlar. Hesap ortada çok hızlı büyüyen bir İnegöl var. Ama İnegöl sadece rakamlarla büyüyor doğru orantıda konut stoğumuzun fabrika stoklarımızın artması gerekiyor. Ama bütçelerden dolayı bu büyümeyi sağlayamıyoruz. Ve biz bu sıkıntıyı yaklaşık 2 yıldır her açıklamamızda dile getiriyoruz. Umarım bu dertler şehrimiz de biran önce çözüm bulunur. Çözüm bulamazsak İnegöl’ün nüfus artış hızı düşecek, üretim sayıları düşecek belki de yıllardır hayal edilen sanayi gelişimimiz bir anda yavaşlayacaktır.
Buradan şehrimizin değerli insanlarına şunu belirtmek istiyorum. Biz emlakçılar sizin hayatınızı kolaylaştırmak için varız. Hiç birimiz hiçbir dairenin fiyatını yükseltmeye çalışmıyoruz. Ama ne yazık ki piyasa da ki arz talep dengesinin bu kadar sıkıntılı olduğu dönemde de bu durumlar karşı karşıya kalındığından biz suçlanıyoruz. Lütfen nüfus artış hızı ve konut üretim hesabını orantılayın ve fiyatların neden arttığını görün. “dedi

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER