İnegöl’de Bir İlk Daha

Gençlik Ve Spor Timi Kuruldu

İnegöl’de Bir  İlk Daha

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in girişimleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, TOKİ konutları Baykoca mahallesinde yapım çalışmalarına başlanan İnegöl Gençlik Merkezinde faaliyetlere adım atacak olan  ‘Gençlik ve Spor Timi’ okul temsilcileri toplantısı gerçekleştirildi. İlçemizdeki Ortaokul ve Liselerden toplam 74 temsilcinin katılımı ile Türkiye’de ilk olduğu bildirilen   Gençlik ve Spor Timi’nin ilk toplantısında yapılacak faaliyetler değerlendirildi.

TÜM FAALİYETLERE SİZ ÖN AYAK OLACAKSINIZ

Dün saat 15.00’de Sani Konukoğlu konferans salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İnegöl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel, “Çok güzel bir oluşumun ilk toplantısını gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra herkes İnegöl’de sizlerden bahsedecek. Yapılacak tüm faaliyetlere siz ön ayak olacaksınız. İnegöl’de kurulacak olan Gençlik Merkezi çalışmalarına yardımcı olacaksınız. Gençlikle ilgili tüm projeleri sizlerle birlikte hayata geçireceğiz. İnegöl Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü kurulmadı ama biz bunun altyapısını hazırlıyoruz. Gençlik Merkezimiz, TOKİ konutları mevkiinde 3 dönüm arazi içerisinde inşaatı başlatıldı. Önümüzdeki Ekim-Kasım ayına kadar bitirilecek. Ondan sonra bu faaliyetlerin tamamı orada yürütülecek. İlçemizdeki okullardan 74 temsilcimiz olacak. Bundan sonra yürüttüğümüz faaliyetlerde bu arkadaşlarımız lokomotif görevi yapacak. İnegöl’de belediyenin bir Gençlik Merkezi var. Oda faaliyetler yürütüyor. Bizde onlarla aşağı yukarı ortak işler yapacağız. Biz, Gençlik ve Spor Bakanlığının yürüttüğü bütün organizasyonlarda, avantajlı olarak ön planda olacağız. İnegöl’de faaliyet düzenlemek istediğimiz de sizlere haber vereceğiz ve siz okullarda öğrencileri organize edeceksiniz” dedi.

TÜRKİYE İLK

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen gençlik kampları başvurularının 5 Mayıs 2014 tarihinde başlayacağını duyuran Yücel, “Türkiye’nin değişik yerlerinde ücretsiz olarak kamplara katılacaksınız. 15 gün boyunca kamp yapacaksınız. Eğleneceksiniz. Kültürel faaliyetler yapacaksınız. Geleneksel olarak yapılan bir proje. Yurtdışı gezileri de olacak. seçilmiş olduğunuz için öncelikle bunlardan siz yararlanacaksınız. Bu kurduğumuz Gençlik ve Ppor Timi, Türkiye genelinde yok. Türkiye’de ilk olan bir çalışma. Biz ne kadar iyi işler yaparsak örnek olacağız. Diğerleri bizleri takip edecek. İnegöl Belediyespor voleybol takımı maçlarına özel misafir olarak katılacaksınız. Fenerbahçe-İnegöl Belediyespor maçı olmuştu. İnegöl’de yapılan bu güzel faaliyeti, birkaç serseri sabote etmişti. Türkiye’ye seyirci anlamında rezil olmuştuk. Siz bunları yapmayacaksınız. Daha bilinçli taraftar olacaksınız. İnegölspor’umuz ikinci ligde mücadele ediyor. Bölgesel amatör ligde mücadele eden takımlarımız var. Yaz kurslarımız olacak. Ücretsiz olarak sizlere hizmet vereceğiz. Siz sosyal ve kültürel olmak üzere spor faaliyetleri ile ilgilendikçe İnegöl her anlamda ülkemize örnek olacaktır” diye konuştu.

ÖZEL DAVETLİ OLACAKLAR

Gençlere uyarılarda bulunan Yücel, “Gençler için üzüldüğüm şey; internet ve bilgisayarı çok bilinçsizce kullanmalarıdır. Yada tam tersi, bilgisayarın artık onları kullanıyor olması. Bunlardan kurtulmak için gençlik ve spor çalışmaları sizlere olumlu imkanlar sağlayacak. Çok eğleneceksiniz. Çok mutlu olacaksınız. Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerini görme fırsatı bulacaksınız”  şeklinde konuştu.

GENÇLİK MERKEZİNİN AMACI

İnegöl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü Gençlik ve Spor Timi Gençlik Lideri Şule Dede ise, Gençlik merkezinin amacından şöyle bahsetti; “Gençlerin Atatürk ilkeleri doğrultusunda, ülkesine ve milletine yararlı, araştırıcı, yaratıcı, birleştirici, yeteneklerini geliştirmek ve toplumsal yaşama gönüllü olarak katılmalarını sağlamak. Gençlerin serbest zamanlarını ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirmelerini sağlamak, onları sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirmek. Diğer illerdeki gençlik merkezi üyeleri ile birlikte projeler üreterek bu projeler aracılığı ile gençler arasında değişim programları yapılmasını sağlamak. Yurt dışı gençlik kuruluşları ile uluslararası değişim programları gerçekleştirmek. Gençlerin sosyal kişiliklerinin gelişmesine katkıda bulunarak, topluma uyumlu olmalarını sağlamak. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle gençlerin ruh ve beden sağlıklarını korumak, ulusal birlik ve beraberlik duygularını güçlendirmek. Gençlerin kültürel ve psiko-sosyal ihtiyaçlarını karşılayarak, bireysel ve toplumsal ilişkilerinde sağlıklı ve dengeli kişilik geliştirmelerine katkıda bulunmak ve onları zararlı alışkanlıklardan korumak. İlgi ve yetenekleri doğrultusunda bilgi ve becerilerini artırmak. Gençlerin sorunlarına yardımcı olmak, rehberlik ve danışmanlık yapmak. İl düzeyinde yapılacak olan gençlik organizasyonlarında diğer gençlik kuruluşları ile koordinasyonu gerçekleştirmek”.

Şule Dede, daha sonra gençlik ve spor timinin yapacağı faaliyetleri anlattı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER