İNEGÖLLÜ ÇİFTÇİLERE FİDAN DESTEĞİ

İNEGÖLLÜ ÇİFTÇİLERE FİDAN DESTEĞİ

"Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında İnegöl ve Kestel’de üreticilere fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Programa Kaymakam Eren Arslan, İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Muhtarlar Derneği Başkanı Sami Çakmak, kırsal mahalle muhtarları ile çok sayıda üretici katıldı.

2021 yılında Bakanlığın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" yürütülmekte. Bu kapsamda çalışmalar sonucu Bursa’da yaklaşık 600 bin ödenek tahsis edilerek, Maviyemiş, Aronya, Safran, Kestane ve İncir ürünlerinde projeler uygulanmaktadır.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Ekonomik açıdan değer taşıyan kestanenin üretimini arttırmak, hastalık ile zararlılara yönelik dayanıklı ve verimli kapama meyve bahçesi oluşturmak amacıyla; 2021 yılında uygulanmak üzere İnegöl ve Kestel İlçelerimizde toplamda 5 üreticimizde 10’ar dekarlık bahçe kurulması projesi Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce onaylanmıştır. Bu projede Kestane Dal Kanseri, Kestane Gal Arısı ve Kök Çürüklüğüne dayanıklı çeşitlerden plantasyonlar kurularak tanıtılması, yaygınlaştırılması ve Kestane üretimi yapılan köylerde kestaneliklerin kapama kestane bahçesi haline getirilmesi, bölge çiftçisinin bu konuda geliştirilmesi sağlanacaktır. Proje kapsamında damlama sulama desteği de verilecektir. Projenin çiftçi katkılı toplam bütçesi 166.500 TL olup, bakanlık katkısı 142.500 TL, çiftçi katkısı 24.000 TL'dir. Kestel ilçemizde dağıtımı yapılan fidanların bir diğeri de incirdir. Bakanlığımız desteğiyle %75 hibeli "Bursa Siyah İncir'inde Sık Dikim ve Telli Terbiye Sistemi Projesi" kapsamında 1 üreticimize 2 dekar incir bahçesi tesis edilecektir. Telli terbiye sistemi için gerekli olan malzememeler Kestel Belediyesince temin edilmiştir. Fidan bedelinin %75'i ve Destek sisteminin bir kısım malzemeleri Bakanlığımız bütçesinden karşılanmaktadır. Proje ile klasik sisteme göre birim alana daha fazla fidan dikilecek olup verimin arttırılması ve bahçenin üreticilere örnek olması amaçlanmaktadır.”

“Ayrıca İnegöl İlçemizde "Maviyemiş'in Yaygınlaştırması Projesi" kapsamında maviyemiş fidanı dağıtımı yapılmıştır. Proje kapsamında 14 üreticimizde toplam 28 dekar alanda maviyemiş bahçesi tesis edilecektir. Proje için toplam 6.300 adet fidan temin edilmiş olup fidanların bedelinin % 50’si Bakanlık Bütçesi ve % 50 si çiftçi katkı payı olarak karşılanmaktadır. Proje kapsamında İnegöl ilçemiz dışında; Orhaneli ilçemizde 38 üreticiye 38 da, Orhangazi ilçemizde 6 üretici ile 30 da olmak üzere toplam 58 üreticimiz ile 96 da alanda maviyemiş bahçesi tesis edilecektir. Bahçe tesisi için dekara 225 fidan dikilmek üzere toplam 21.600 adet fidan temin edilmiştir. Fidan bedellerinin % 50 si çiftçi katkısı ile karşılanmaktadır.”

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER