İNEGÖLLÜ EDA’YA ÜNLÜLERDEN DESTEK

Ünlü Şarkıcı Canlı Yayına Katılacak

İNEGÖLLÜ EDA’YA ÜNLÜLERDEN DESTEK

İnegöl’de SMA hastası olan 3 yaşındaki Eda’nın tedavisi için başlatılan kampanyaya ünlülerden destek geliyor. Ünlü şarkıcı Davut Güloğlu, Eda için İnstagram’da kurulan ‘edayanefesol’ sayfasında 17 Aralık Perşembe günü (bugün) saat 22.30’da yapılacak olan canlı yayına katılarak destek verecek.

Doğduğu günden itibaren fiziksel hareketlerinde hızlı bir yavaşlama olmaya başlayan Eda, daha sonrasında ayaklarını kaldıramamaya, sağa-sola dönememeye ve emekleyememeye başladı. Çok hızlı bir şekilde ilerleyen ve vücudunu adeta esir alan hastalık nedeniyle küçük kız çocuğu ciğerlerinin gelişmesi ve soluk alabilmesi için cihaza bağlı tutuluyor. Eda’nın bu hastalığı yenerek hayata tutunabilmesi için dünyada Macaristan’da uygulanan ve yüzde 95 başarı oranı ile yaklaşık 2 milyon 132 bin dolara mal olan tedavinin yapılması gerekiyor. Minik çocuklarının tedavisi için sosyal medya hesaplarından yardım kampanyası başlatan Öz ailesi, iş adamları ve vatandaşlardan yardım bekliyor.

20 MİLYON TL DESTEK GEREKİYOR

Eda’nın annesi Hatice Öz, kızının doğduğundan beri hareket edemediğini ifade ederek, “Yürüme, solunumunu etkileyen kalıtsal bir hastalık. SMA Tip 1. Hastalığın en tehlikeli hali kızımda. Çocuklar için ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Ben kızımın rahat nefes alabilmesini istiyorum. Biz yaklaşık 2.5 yıldan beri bu hastalıkla mücadele ediyoruz. Kızım midesinden besleniyor, hiçbir şey yiyemiyor. Çok araştırdık. 1.5 yılımız yoğun bakımda geçti. Şuan kızım yine eskiye nazaran biraz daha iyi. Bizim gibi zor durumda olan aileler var. Eda’nın şuan dünyanın en pahalı ilacı olan tedaviye ihtiyacı var. Tedavinin maliyeti 20 Milyon TL. Bu ilacı kendi imkanlarımızla almamız asla mümkün değil. Bu tedavi uygulanan çocukları görüyoruz. Onlar koşup oyunlar oynuyorlar, yemek yiyorlar. Bizde bu konuda şansımızı denemek istiyoruz. Her anne çocuğunun öncelikle rahat nefes alabilmesini, yemek yiyebilmesini, koşup oyunlar oynamasını ister. Eda’nın ağabeyi Ömer ile koşup, oyunlar oynadığı günleri görmek istiyorum. Kızım bu tedaviyi görünce kendi imkanlarıyla yemek yiyebilecek, oyunlar oynayabilecek” dedi.

Esra

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner45