İNEGÖL’ÜN DİBİNDE 3 METREYE ULAŞTI

EVLER VE ARAÇLAR KARLA KAPANDI

İNEGÖL’ÜN DİBİNDE 3 METREYE ULAŞTI

İnegöl’e komşu ilçelerden Domaniç’e bağlı Safa köyünde, kar kalınlığı 3 metreye geçti. Kar tipi nedeniyle çok sayıda ev ve araç kar altında kaldı. Havanın açmasıyla birlikte Köy hizmetleri ekipleri ve köylüler seferber olup kapalı yolları açtılar.

Domaniç Dağı eteklerinde ki Dağ Köyü Safa’da 3 günden beri aralıksız devam eden kar yağışı ve tipi, köyde hayatı felç etti. Özellikle tipi nedeniyle yer yer 3 metreyi geçen kar, köy evlerini çatıya kadar kapatırken araçlar da kar altında kaldı.

Her kış aynı sıkıntıları çeken Safa Köyü sakinleri, kar altında kalan araçlarını bulabilmek ve yol açan makinelerin araçlarına zarar vermesini önlemek için önce araçlarına uzun direklerle çaput bağlıyor. Köylüler önceki yıllarda kar altında kalan araçlarını bulamadıklarını, iş makinelerinin kar açma çalışmasında araçlarına zarar verdiğini, önlem olarak araçlara bayrak taktıklarını ifade ettiler.

Kara teslim olan köyü, esaretten kurtarmak için il ve ilçe özel idare ekipleri araçları ile köylülerde traktör ve küreklerle yolları ve kar altında kalan evleri açmak için seferber oldular.

Köy Muhtarı Seyit Ali Bayram, “Araçlarımız ve evlerimiz kar altında kaldı. En son böyle bir kar 2013 yılında olmuştu. Köyümüz de kar, 1 buçuk metreyi geçmiş durumda. Yer yer 3 metreye kadar olan yerler de var. Evlerden çıkmak bile çok zor. Ahırlara gidilemiyor. Ekipler aralıksız çalışıyor ama hala yolun asfaltını görmüş değiliz” dedi.

İNEGÖL’DEKİ AKRABALARI MERAKLI

Bilindiği üzere İnegöl’de binlerce Domaniç nüfusuna kayıtlı vatandaş ikamet ediyor. Domaniç’e gitmek isteyen vatandaşlar için her ne kadar ekipler yolları açık tutmaya çalışsa da, yoğun kar yağışı çalışmaları aksatıyor.

İnegöl’de oturan Domaniç’liler sık sık akrabalarını arayarak yaşadıkları olumsuz durumlarla ilgili bilgi alıyorlar.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER