İŞTE YENİ LGS

Bu yıl liseye girişte yapılacak yeni sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürecek. Disiplinler arası yaklaşımla hazırlanacak 60 veya 80 soru, öğrencilerin bilgisinden ziyade kazanımlarını ölçecek.

İŞTE YENİ LGS

TEOG´un yerine getirilen Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) kapsamındaki Liselere Giriş Sistemi´nin (LGS) detayları netleşiyor. Daha önce 60 soru olacağı bildirilen sınavda soru sayısının 80´e çıkarılabileceği belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı´nın, sözel-sayısal olmak üzere 2 bölümden oluşacak sınavın soru sayıları ve sürelerine, kamuoyundan gelen görüşler doğrultusunda son şeklini vereceği öğrenildi. Merkezi sınavın 90 dakikalık tek oturumda 60 soru ya da 120 dakikalık 2 oturumda 80 soru şeklinde yapılması bekleniyor. Üniversiteye girişte olduğu gibi lise sınavında da 3 yanlış 1 doğruyu götürecek. Bu yıl ilk kez yapılacak sınavda öğrenciler, sadece 8. sınıf konularından sorumlu tutulacak. 6 ve 7. sınıf konularına geçiş ise kademeli olarak sağlanacak.

DİSİPLİNLER ARASI YAKLAŞIM

Sözel-sayısal yetenek testlerinden oluşacak sınav, öğretim programı içerikleriyle, bilgi ve kazanımları kullanmayı gerektiren üst düzey düşünme becerilerine odaklı sorulardan oluşacak. Sınavın, liseye dönük potansiyel ve performansı tespit amaçlı, özellikle Türkçe ve matematik dersleriyle ortaya çıkan sözel ve sayısal yetenek merkezli bir sınav olması yönünde planlama yapılıyor. Sınavda sorular, disiplinler arası bir yaklaşımla diğer derslerle de ilişkili olacak biçimde tasarlanabilecek.

YETENEK SINAVI ŞEKLİNDE

Sınavın, orta öğretim kurumlarına yerleşecek öğrencilerin beceri ve genel yeteneklerinin tespit edilmesi ile lise türüne uygun adayların seçilmesini sağlaması planlanıyor. Bu kapsamda, sözel ve sayısal iki bölümden oluşacak sınavın, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyindeki program içeriklerine dayanmasına rağmen çok daha geniş bir perspektifle öğrenci performansını ortaya çıkarmaya odaklanmış bir yetenek sınavı olması yönündeki hazırlıklar sürüyor. Sınavda sorular, disiplinler arası bir yaklaşımla diğer derslerle de ilişkili olacak biçimde tasarlanabilecek. Soruların, belli bir kurguya ya da gerçek hayat durumlarına uygun tasarlanmış, öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, yorumlama, muhakeme yapabilme gibi üst düzey düşünme becerilerini içeren genel yeteneği ölçmesi hedefleniyor. Sözel soruların, Türkçe okuma-anlama becerilerinin yanında, sosyal bilgiler, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini de içermesi, sayısal soruların ise matematik temelli fen bilimleri soru ve uygulamalarını kapsaması hedefleniyor.

MAHALLİ YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

Mahallinden öğrenci alacak okullar, okulun bulunduğu konum itibarı ile en yakın çevresinden öğrenci alan anadolu, meslek ve imam hatip liselerinden oluşacak. Merkezi sınavla öğrenci alacak okullara yerleştirilme yapıldıktan sonra diğer öğrenciler mahallinden öğrenci alacak okullara yerleştirilecek. Ortaokullar, il genelinde okul türleri ve kontenjanları gözetilerek yakın çevresindeki liselerle eşleştirilecek ve eğitim bölgeleri böyle oluşturulacak. Öğrenciler, kendilerine en yakın okulları, ´yakından uzağa´ sıralamasıyla temmuzda açılacak tercih ekranında, türleri ve kontenjanlarıyla görerek 5 tercih yapacak. Öğrenciler, bu 5 tercihini tek tür ya da farklı türden okullar arasından yapabilecek. Yerleştirme, eğitim bölgesi içerisinde tercihler dikkate alınarak yapılacak, eşitlik olması halinde okul başarı puanlarına bakılabilecek.

NAKİL İSTEĞİ MÜMKÜN...

Öğrenciler, tercihlerinden birine yerleşemezlerse okullar açılana kadarki sürede boş kalan kontenjanlar için yerleştirme nakil isteğinde bulunabilecek. Okul rehber öğretmenleri de bu sürede öğrencilere en uygun okula yerleşmeleri yönünde yardımcı olacak. Nakil işlemleri, sınavla öğrenci alan okullarda, sınava giren öğrencilerin puan üstünlüğüne göre yapılabilecek. Mahallinde yerleştirme yapan okullarda ise eğitim bölgesi, okul başarısı, ilgi ve yetenekleri ölçüsünde nakil işlemleri gerçekleştirilecek. Öğrenciler, kesinlikle tercih etmediği bir okul türüne yerleştirilmeyecek. Öğrenciler kendilerine sunulan 5 tercih dışında gitmek istediği okul türüne göre il içindeki diğer pansiyonlu okulları da tercih edebilecek.

LİSEYE GİRİŞTE 3 YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRECEK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti TBMM Grubu´nda önceki gün milletvekillerine “liseye geçiş sistemindeki yenilikler” hakkında bir sunum yaptı. Toplantının basına kapalı bölümünde milletvekillerini bilgilendiren Yılmaz´ın aktardığına göre, öğrenciler sınav puanlarına göre 5 okul ve ayrıca adrese dayalı sistem kapsamında 5 okulu tercih edecek. Sınava girmeyen öğrenciler ise kendilerine sunulan farklı okul türlerinden 9 okul arasından 5 tercih yapacak. Yeni sistemle hiçbir öğrencinin açıkta kalmayacağı belirtiliyor. Sınavla öğrenci alan okullarda boşalan kontenjan doğrultusunda sınav puanına göre, okul türleri arasında da 10. sınıfa kadar ikamet edilen eğitim bölgesine göre nakil işlemi yapılabilecek. TEOG sistemi ile bir okula yerleşerek eğitimlerini sürdüren öğrenciler de TEOG´dan aldıkları puana göre nakil başvurusunda bulunabilecek. Örnek sorular aralık ayı içerisinde yayımlanacak, sınavda 3 yanlış bir doğruyu götürecek. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER