Jandarmadan Sahte Çek Şebekesine Şok Baskın

Bursa merkez Osmang

Jandarmadan Sahte Çek Şebekesine Şok Baskın
Bursa merkez Osmang


Bursa merkez Osmangazi, İnegöl, Karacabey, Yenişehir ilçeleri ile  İstanbul ve Kütahya'da jandarmanın bir şebekeyi hedef alan operasyonunda; resmi belgelerde sahtecilik yapıp sahte, çalıntı ve ikiz çeklerle piyasayı binlerce lira dolandırdıkları iddia edilen biri kadın 12 kişi gözaltına alındı.
İl Jandarma Komutanlığının istihbarat çalışmaları neticesinde; sahte, çalıntı, karşılıksız ve ikiz çeklerle piyasadan oto yedek parça, gıda ve tekstil malzemelerinin satın alındığı belirlendi. Bu şekilde mağdur edilen 14 kişinin ifadesi doğrultusunda, jandarma yaklaşık bir yıl boyunca delil topladı. Celal O. liderliğinde kurulduğu öne sürülen örgütün, İstanbul'daki bir matbaada bastıkları sahte ve ikiz çeklerle çalıntı çekleri kullanarak piyasayı yaklaşık 3 milyon lira dolandırdığı belirlendi.
Şüphelilerin yakalanması için İstanbul, Bursa merkez Osmangazi, İnegöl, Karacabey ilçeleri ve Kütahya'da yapılan eş zamanlı baskınlarda, biri kadın toplam 12 kişi gözaltına alındı.
Operasyon kapsamında yapılan ev ve iş yeri aramalarında; biri boş 15 fişek, 9 adet boş senet, toplam 33 bin 500 lira değerinde 14 ayrı senet, 18 bin lira değerinde senet fotokopisi, 11 bin 500 lira değerinde çek, 63 bin lira değerinde 14 ayrı çek fotokopisi, makbuz, fatura koçanı, sözleşme, 38 adet nüfus cüzdan fotokopisi, sahte nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, okur yazarlık belgesi, esnaflık sertifikası ve başarı belgesine konuldu.
Yakalanan 45 yaşındaki Celal O., 45 yaşındaki Hasan S., 33 yaşındaki Ahmet S.,  42 yaşındaki Ahmet C., 55 yaşındaki Hasan T., 55 yaşındaki Yavuz S.,  33 yaşındaki Kadir Z.,  44 yaşındaki İbrahim A., 49 yaşındaki Rahim K., 42 yaşındaki Canik B., 31 yaşındaki Nihat R. ve 33 yaşındaki Oya A., "resmi belgede sahtecilik, piyasaya sahte, ikiz, çalıntı ve karşılıksız çek sürmek suretiyle nitelikli dolandırıcılık, suç eşyasının satın alınması ve bilerek kabul edilmesi" suçlarından adliyeye sevk edildiler.
Öte yandan, şüphelilerden birinin daha önce kurşunlandığı için topallaması dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2010, 03:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER